Senátoři naposledy jednali v původním složení horní komory parlamentu

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
——————–
Senátoři naposledy jednali v původním složení horní komory parlamentu. Zabývali se například závěry komise, která posuzovala ústavnost komunistické strany. A probírali mimo jiné, jestli má být Velký pátek státním svátkem. Končícím senátorům vyprší mandát druhého listopadu, tedy už v neděli. Schůzi sleduje Silvie Friedmannová. Silvie, o čem už senátoři rozhodli?

Silvie FRIEDMANNOVÁ, redaktorka ČT, Senát
——————–
Hezké poledne, tak před malou chvílí senátoři otevřeli cestu k tomu, aby se Velký pátek skutečně stal státním svátkem. Schválili totiž návrh příslušného zákona v takzvaném prvním čtení, a to znamená, že se jím teď budou zabývat senátní výbory. Z toho dopoledního programu to bude také debata o přímé volbě prezidenta. O tom debatují senátoři právě teď. Kromě toho je ale čeká také diskuse o korespondenčním způsobu hlasování v parlamentních volbách. A měli by taky vybrat posledního člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Velká debata se čeká odpoledne, kdy senátoři budou projednávat závěry komise, která posuzovala ústavnost KSČM. Podle programu to bude tedy až zhruba po patnácté hodině.Senátor Jaromír Štětina, který této komisi předsedá, chce Senátu navrhnout usnesení, aby se ten obrátil na vládu a vláda na Nejvyšší správní soud a požádala o zrušení komunistické strany. Už i proto se tady očekává velká debata, zejména levicoví senátoři se chystají velmi dlouho debatovat.

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
——————–
Silvie, původně se na dnešní program měly dostat i smlouvy o radaru. Jak to dopadlo?

Silvie FRIEDMANNOVÁ, redaktorka ČT, Senát
——————–
Tak o radaru se dnes v Senátu zcela jistě mluvit nebude. Tak, jak avizoval už ráno šéf Senátu Přemysl Sobotka, nikdo z ODS nenavrhne tento bod na jednání Senátu. A ráno to, když se mluvilo o programu dnešní schůze, nikdo to neudělal ani z jiných senátorských klubů. A to znamená, že radarové smlouvy tedy posoudí až Senát v tom novém povolebním složení. Bude to zřejmě na prosincové schůzi.

Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
——————–
Ze Senátu Silvie Friedmannová.