Senátoři KDU-ČSL podpořili na rozdíl od krajského šéfa Wagnerovou

Praha 16. října (ČTK) – Pětice lidoveckých senátorů v čele s místopředsedou horní komory Petrem Pithartem podpořila volbu bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za Stranu zelených) senátorkou. Uvedli to prohlášení zaslaném ČTK. Senátor a šéf jihomoravských lidovců Stanislav Juránek se naopak již dříve postavil za soupeřku Wagnerové, odborářku Stanislavu Slavíkovou (ČSSD).

Podporu dostala Wagnerová také od obou představitelů senátorského klubu TOP 09/STAN a šéfky senátní ústavní komise Jiřiny Rippelové (dříve ČSSD), která senátorský mandát neúspěšně obhajovala na Domažlicku za zemanovce. Pražská TOP 09 pak doporučila zvolit kandidáty ODS v hlavním městě.

„Dejte ve druhém kole senátních volbě své hlasy paní Elišce Wagnerové, bývalé místopředsedkyni Ústavního soudu,“ uvedli v prohlášení Pithart, dosavadní předseda lidoveckého klubu Vláclav Koukal i jeho nástupce Petr Šilar. Prohlášení podepsali také Miluše Horská a bývalý sociální demokrat Miroslav Krejča. Z klubu TOP 09 a STAN pak jeho předsedkyně Soňa Paukrtová a místopředseda Jaromír Štětina.

V prohlášení se uvádí, že v době, kdy společnost „rozežírá korupce, posilující politické krajnosti“, Senát naléhavě potřebuje lidi typu Wagnerové, tedy „špičkové právníky s osvědčeným citem pro spravedlnost“. „Vždyť levice bude v Senátu silná až dost. Kdo ale pohlídá zákony?“ uvedli signatáři.

Podobně předsednictvo pražské TOP 09 v prohlášení, které ČTK poslal jeho člen Martin Plíšek, poprosilo voliče této strany „s ohledem na výsledky prvního kola senátních voleb a vzestup levice“, aby v Praze 4 hlasovali pro Tomáše Töpfera, v Praze 8 pro Danielu Filipiovou a v Praze 12 pro Tomáše Grulicha.

Soupeřku Töpfera pro druhé kolo senátních voleb v Praze 4, vědkyni Evu Sykovou, která kandiduje za ČSSD, se naopak rozhodl podpořit kandidát zelených Petr Štěpánek, který v prvním kole skončil těsně třetí. „Paní Syková mi slíbila, že v podpoří legislativu vedoucí ke zvýšené ochraně veřejného zdraví a zdraví jednotlivce ve vztahu k životnímu prostředí se zvláštním důrazem na ochranu před hlukem, prachem a emisemi. Její prioritou je také podpora veřejné dopravy,“ uvedl Štěpánek v prohlášení zaslaném ČTK.