Senátoři chystají protikomunistickou novelu trestního zákona

PRAHA 25. ledna (ČTK) – Rozšířit zákaz propagace komunismu i na názvy politických stran by měla novela trestního zákona, kterou připravuje skupina senátorů z Klubu otevřené demokracie. Novelu chtějí oficiálně předložit a představit 8. února, řekl dnes ČTK Martin Mejstřík (za Cestu změny). Návrh by v případě schválení mohl znamenat i zákaz KSČM, která změnu svého názvu dosud vždy odmítla na rozdíl od komunistů v okolních zemích.

 

Autoři návrhu pro něj chtějí získat i protikomunisticky smýšlející senátory z jiných frakcí. Představitelé ostatních parlamentních stran ale příliš v úspěch snahy zrušit KSČM, která získala podporu až pětiny voličů, příliš nevěří.

 

„Nechtěl bych dělat zbytečné plácání do vody. Věc bylo možno vyřešit před 15 lety, teď nevěřím v nějaký větší úspěch,“ řekl ČTK senátor ODS Josef Pavlata, kterého autoři novely také oslovili. Návrh by podle něj mohl pomoci spíše zastáncům přejmenování strany v řadách KSČM a otevřeného spojenectví s ČSSD. „Ideje zůstanou, způsoby zůstanou taky, ale pod jiným názvem,“ míní Pavlata.

 

Novela se podle dostupných informací týká ustanovení, které zakazuje šíření a propagaci hnutí směřujících k potlačování práv a svobod občanů. Dosud byli za porušení tohoto zákazu stíháni vesměs jen příznivci hnutí skinheads a neonacisté.

 

Návrh již podepsalo podle Mejstříka dalších pět senátorů, mohl by být proto předložen již teď. Pod novelou jsou podepsáni předsedkyně Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová, místopředseda této frakce Richard Sequens (oba za US-DEU), Jan Horník (ED), Jiří Zlatuška (za LiRA) a Jaromír Štětina (za Stranu zelených). „Komunistická strana se nevzdala své ideologie, která hlásá třídní nenávist a nesmiřitelnost k některé skupině obyvatel,“ uvedl Štětina v rozhlasové stanici Frekvence 1.

 

KSČM vznikla v březnu 1990 jako nástupnická organizace bývalé vládnoucí Komunistické strany Československa (KSČ). Období po listopadu 1989 provázely diskuse o zrušení KSČM i o jejím případném postavení mimo zákon. Mnohé předpovědi komunistické straně tehdy věštily, že zanedlouho zajde na úbytě. Místo toho má komunistická strana stále jednoznačně nejpočetnější členskou základnu, byť se od začátku 90. let ztenčuje.

 

Komunistům se navzdory rostoucímu vlivu nepodařilo vymanit z izolace na celostátní úrovni. I když se čas od času hovoří o možné koalici s ČSSD, čemuž nahrávají i některé hlasy ze samotné sociální demokracie, vedení ČSSD tuto možnost zatím odmítá.

 

Kromě KSČM by novela mohla postihnout také ultralevicovou Komunistickou stranu Československa, kterou vede Miroslav Štěpán, nebo odštěpeneckou komunistickou stranu v čele s bývalým agentem StB Ludvíkem Zifčákem. Obě mají ale mizivý vliv.