Tisková zpráva senátora Jaromíra Štětiny
Senátor Jaromír Štětina vzal pod ochranu občana Gruzínské republiky čečenské národnosti pana Timura Borchashvili (29).
Timur Borchashvili požádal v České republice o azyl dvakrát, poprvé v roce 2007 apodruhé v roce 2009. Azyl mu nebyl poskytnut a Timur Borchashvili obdržel výjezdní vizum, podle kterého měl opustit Českou republiku do 7. února 2010. Timur Borchashvili ve stavu nejvyšší nouze Českou republiku neopustil a v současné době se s vědomím a za podpory senátora Štětiny skrývá, aby předešel případné deportaci.
Timur Borchashvili se proti rozhodnutí Odboru azylové a migrační politiky (OAMP) ministerstva vnitra ČR odvolal k soudu v červenci 2009. Soud dosud jeho případ k jednání nezařadil. Navzdory tomu OAMP MV usiluje o to, aby Timur Borchashvili Českou republiku opustil. OAMP MV nebere v potaz ani mínění dvou výborů Senátu PČR, které se případem Borchashvili dosud zabývají a domnívají se, že by Timur Borchashvili měl setrvat v ČR do doby konání soudu, který posoudí oprávněnost jeho odvolání proti MV ČR. Že je potřeba pro řešení otázky azylu pro pana Borchashvili vyčkat soudu sdělil senátnímu výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost i ministr vnitra Martin Pecina. Přesto cizinecká policie ve spolupráci s OAMP MV odmítla vízum Timuru Borchashvilimu prodloužit. Senátor Štětina se domnívá, že se OAMP MV snaží zabránit účasti Timura Borchashviliho na soudu a skrýt tak procesní závady, jichž se odbor dopustil. Považuje za znepokojující snahu vysídlit Timura Borchashviliho v době, kdy senátní výbory jeho kauzu stále projednávají.
Timur Borchashvili byl spolupracovníkem představitele vlády zavražděného prezidenta Aslana Maschadova. Žil v Pankiském údolí na severu Gruzie na hranici s Čečenskem. Návrat do Gruzie znamená bezprostřední ohrožení jeho života ze strany ozbrojenců loutkového prezidenta Čečenska Kadyrova. Jedním z důvodů proč se T. Borchashvili několik let skrýval, až nakonec opustil Gruzii, byla bestiální vražda italského novináře Antonia Russo, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
„Jedině soud může rozhodnout, zda bylo odmítnutí azylu Timuru Borchashvilimu v souladu se zákonem. Vzal jsem pana Timura Borchashviliho pod ochranu ve stavu krajní nouze ve smyslu § 14 Trestního zákoníku. Mám k tomu velmi vážnou pohnutku, chci Timuru Borchashvilimu zachránit život,“ říká senátor Jaromír Štětina. „Vyvíjím veškerou činnost nutnou k tomu, aby nemohl být Timur Borchashvili deportován před soudním jednáním.“
Zájemce o podrobnosti zveme na tiskovou konferenci, která se bude konat dne 11. února 2010 v 11. 00 hod. v Zeleném salonku Senátu v Kolovratském paláci na Malé straně. Mezi účastníky konference vystoupí také Anzor Maschadov, syn zavražděného čečenského prezidenta Aslana Maschadova. Anzor Maschadov žije v Norsku a do Prahy se dostaví speciálně kvůli této tiskové konferenci.
Pavla Hájková
tisková mluvčí senátora Jaromíra Štětiny
tel. 776742420
V Praze dne 9. 2. 2010