PRAHA – Senzace, kterou sliboval senátor Jaromír Štětina (za SZ), se nekonala. Novináři se včera měli dozvědět o údajných důkazech, že se ČSSD a BIS vměšovaly do činnosti orgánů činných v trestním řízení v Přerově. Mlácení prázdné slámy, tak se však dá popsat obsah tiskovky, která byla posunuta o půl hodiny, aby mohla jít v přímém přenosu na ČT 24.
Štětina dal »případ Hučín« do souvislosti s kauzou předsedy KDU-ČSL a senátora Jiřího Čunka. »Považuji za znepokojující, že tytéž orgány činné v trestním řízení, které se pokoušely ve spolupráci se sociálnědemokratickými špičkami kriminalizovat Vladimíra Hučína, řadu měsíců šetřily případ údajného úplatku, který měl přijmout vsetínský starosta Jiří Čunek. Svou dlouhodobostí, únikem informací ze spisů a dehonestační intenzitou jsou si obě kauzy podobné,« prohlásil senátor. Pak už šlo jen o »oprášení« Hučínovy kauzy, kterou si podle Štětiny objednala ČSSD – státní zástupci, policisté atd. na severní Moravě prý pracovali na politickou objednávku.
BIS taková obvinění striktně odmítla. Štětina má údajně důkazy o tom, že případ bývalého důstojníka BIS a antikomunisty Vladimíra Hučína byl vykonstruován na základě politického zadání. Vláda ČSSD se ho prý před osmi lety snažila kriminalizovat a zničit. Hučín byl obviněn v roce 1999 ze sedmi trestných činů, pak byl několik let souzen. Loni ho soud osvobodil.Štětina opakovaně žádal sněmovní komisi pro kontrolu BIS, aby prověřila konkrétní svazky, které by měly mj. dokazovat vazby přerovského státního zástupce Radima Obsta na StB a neoprávněné vydání jeho bezpečnostní prověrky. Obst dozoroval vyšetřování případu korupce Čunka. Komise ovšem došla k závěru, že Obst získal prověrku oprávněně. Štětina teď žádá, aby zjistila, jakým způsobem se podílela BIS na konstrukci falešných obvinění Hučína. »Jsou to jenom konstrukce,« řekl včera předseda ČSSD Jiří Paroubek ke Štětinově prohlášení. Je přesvědčen o tom, že senátor žádné relevantní důkazy předložit nemůže, stejně jako se mu to nepodařilo zhruba před půlrokem. Štětinu pokládá za »trošku svérázného člověka a svérázného politika,« který na něj nepůsobí jako věrohodný politik. »Některé jeho aktivity svědčí o tom, že sám má problémy se svojí vlastní minulostí, že trpí určitým problémem identity,« míní Paroubek. O tom prý svědčí i jeho současné »komunistožroutství«, když na druhé straně sám byl členem KSČ.
»Opakuje se a navazuje na dosud neprokázaná obvinění, která vznesl vůči státnímu zástupci Radimu Obstovi už v létě. Je vidět, že má nouzi o témata, se kterými by oslovil média a veřejnost,« tvrdí na Štětinovu adresu předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD). Pokud má Štětina vědomosti, či snad dokonce důkazy o nezákonném postupu či ovlivňování, proč je nesdělil policii nebo nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké? Komise pro kontrolu BIS není podle něj orgánem, který by měl sloužit ke zviditelnění názorů senátora. »Přesto si umím představit, že materiály, kterým už nyní říká důkazy, budou podrobeny důkladnému prozkoumání. Bude s nimi naloženo v souladu se zákonem. Budou-li skutečně svědčit o vměšování do kauzy, poskytneme je orgánům činným v trestním řízení, budeme-li však vnímat tyto materiály jinak, nezbude než v souladu se zákonem zvážit, nenaplňujíli skutkovou podstatu trestného činu pomluvy,« uvedl Tejc. Štětinovi podle něj jde jen o pokračování jeho »svaté války s přerovským státním zastupitelstvím a také možná o pomstu za pana Hučína«.
»Důrazně odmítáme, že bychom kdykoli pracovali na politickou objednávku a ovlivňovali práci orgánů činných v trestním řízení,« řekl ČTK mluvčí BIS Jan Šubert. Štětinovi už dlouho docházejí témata, kterými by se mohl zviditelnit. Novináři včera odcházeli z jeho tiskovky znechuceni.