Senátor Štětina předal Cenu Jana Beneše

Redaktor Lidových novin Luboš Palata obdržel Cenu Jana Beneše. V Ústavu pro studium totalitních režimů mu ji slavnostně předal senátor Jaromír Štětina.

„Luboši Palatovi jsme se rozhodli udělit cenu za žeň jiskrné a nápadité publicistiky, která mánejen rozhled, ale i nadhed,“ řekl serveru Lidovky.cz Josef Valášek, předseda nadace Klubu angažovaných nestraníků (KAN), která cenu Jana Beneše uděluje.

Slavnostního předání, které proběhne dnes od 15 hodin, se měla původně účastnit i spisovatelka a novinářka Lída Rakušanová. „Bohužel je v Berlíně, ale pošle nám laudácio, které někdo z přítomných přednese,“ dodal Valášek. Číst se budou také ukázky z tvorby spisovatele, publicisty a scénáristy Jana Beneše.

Cenu Jana Beneše už například obdržel publicista Jan Rejžek v roce 2008, o rok později ji získal novinář a spisovatel Josef Klíma. Oba patří k pravidelným přispěvatelům Lidových novin.

„Cenu Jana Beneše, které si nesmírně vážím, beru i jako ocenění celé redakce Lidových novin, v níž mnoho skvělých lidí nebere novinařinu jen jako práci, ale i jako poslání. Tak jak by to podle mého přesvědčení mělo být. Proto se mi tam tak dobře píše a každý den se do Lidovek opravdu těším. A to je nad všechny ceny,“ říká Palata.

Luboš Palata

Luboš PalataLuboš Palata vystudoval po roce 1990 politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově, jako novinář pracuje od roku 1990. Spolupracoval s redakcemi RFE/RL, BBC, pracoval v týdeníku Respekt, České televizi, Českém deníku či Telegrafu.

Osm let působil v deníku MF Dnes. V letech 2001 -2003 byl středoevropským zpravodajem Hospodářských novin, dva další roky zástupcem šéfredaktora slovenského deníku Pravda.

Od roku 2005 pracuje v zahraniční rubrice Lidových novin, kde je zástupcem šéfa rubriky. Nejčastěji píše o politické scéně středoevropských zemí, zejména o Slovensku, Polsku a Maďarsku a Ukrajině. V LN vychází pravidelně i jeho komentáře a jeho blog můžete číst i na internetovém serveru www.lidovky.cz.

Jeho články vychází i v polském deníku Gazeta Wyborcza, slovenském deníku Sme, týdeníku Týždeň, v německém měsíčníku German Times, nebo americkém internetovém magazínu TOL , Palatovy pravidelné fejetony můžete slyšet každou sobotu na Českém rozhlase 6.

Palata je nositelem ceny Ferdinanda Peroutky a rakouské Středoevropské ceny.