Senátor Štětina podepsal petici na podporu Ústavu pro studium totalitních režimů

Senátor Jaromír Śtětina připojil svůj podpis pod petici na podporu Ústavu pro studium totalitních režimů, kterou inicioval bývalý studentský vůdce Martin Bartůněk. Během několika hodin ji podepsal například bývalý poradce prezidenta Václava Havla Jiří Křižan, disident a exministr vnitra Jan Ruml a bývalí studentští vůdcové Monika MacDonagh-Pajerová, Igor Chaun, Martin Mejstřík nebo režisér Vladimír Michálek.
Podle signatářů je ústav nenahraditelnou institucí a výpady proti Žáčkovi ho ohrožují. „Je nutné poznat a pochopit příčiny, které vedly k nastolení a trvání totality… Účinným a nenahraditelným nástrojem k tomu je Ústav pro studium totalitních režimů. Tendence ČSSD a KSČM ke zrušení či paralyzování tohoto ústavu považujeme za nebezpečné a trestuhodné. Stejně tak neuvážené pokusy o zpochybňování jeho práce… Proto vyslovujeme ústavu a jeho činnosti plnou podporu,“ stojí v petici.

Ústav se již několikrát stal terčem kritiky za to, jak pracuje. Žáčkovi kritici kvůli tomu začali shromažďovat podpisy pod petici požadující jeho odvolání. Inicioval ji aktivista Stanislav Penc a podepsal i exprezident Václav Havel. Nedávno vyvolal ústav polemiky tím, že v publikaci o vzniku OF ukázal na výtvarníka Josku Skalníka jako na informátora StB.