Senátor Štětina jako „pětka“ na kandidátce do EP

Výkonný výbor TOP 09  schválil kandidátku do evropských voleb. Ppovede ji nestraník, bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermeyer, druhý je exčlen ODS Jiří Pospíšil a třetí poslanec za Starosty a nezávislé Stanislav Polčák.  Následují exposlanec Bořivoj Šarapatka a senátor Jaromír Štětina, který je právě v Kyjevě.
Podle místopředsedy Miroslava Kalouska nabízí TOP 09 mezinárodně uznávané odborníky. „Kandidáty, kteří nejsou zatíženi službou komunistickému režimu ani službou soukromým zájmům jako placení lobbisté,“ uvedl Kalousek.

„Jsme proevropská strana. Rozhodli jsme se nenásledovat příkladu českých stran, nominujících omšelé funkcionáře nebo ty členy, které chtějí dostat co nejdále od našeho hlavního města,“ řekl šéf Karel Schwarzenberg.
Kalousek zdůraznil, že TOP 09 vnímá Česko jako součást Unie. Přístup k EU ve stylu „my a oni“ je podle něj škodlivý. „Evropa opravdu nejsou nějací oni – Evropa jsme opravdu my,“ doplnil ho lídr Niedermeyer.
Jako základní témata voleb jmenoval Kalousek společný a bezpečný finanční trh, ochranu vkladů, jednoduchou a přehlednou legislativu, ochranu krajiny a životního prostředí a ochranu lidských práv.