Praha 12. června (ČTK) – Senátní bezpečnostní výbor dnes jednomyslně odmítl na návrhJaromíra Štětiny (za TOP 09) poskytnout zpravodajským službám ze zákona přístup k údajům, které podléhají bankovnímu tajemství. Hospodářský výbor minulý týden naopak novelu, která to umožňuje, podpořil. Horní komora by se mezi dvěma rozdílnými doporučeními měla rozhodnout tento týden.
Právo na přístup k informacím, které podléhají bankovnímu tajemství, podle náměstka ministra financí Radka Urbana do novely prosadila Bezpečnostní informační služba. Zdůvodnila to bojem proti terorismu. Ministerstvo financí je k tomuto doplnění neutrální, uvedl náměstek.
Podle senátních kritiků toto doplnění nesouvisí s původním cílem novely, která má upravit založení a činnost českých poboček zahraničních bank ze zemí mimo EU. Je prý tedy takzvaným přílepkem a proti takové zákonodárné praxi se postavil Ústavní soud, uvedli senátoři.
Rozšíření pravomocí tajných služeb bylo předmětem kritiky už ve sněmovně. Poslanci rozhodli o tom, že přístup k bankovnímu tajemství bude možný jen s povolením soudu a výhradně pro případy boje s financováním terorismu. Zpravodajci se také v bankách budou muset prokazovat originálem soudního povolení nebo alespoň jeho ověřenou kopií a banky si budou uchovávat jeho kopii. Vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informační služba budou muset také poslaneckou komisi informovat o tom, kolikrát takto o údaje z bankovních účtů žádaly.
Novela má také umožnit České národní bance odejmout bankovní licenci za zamlčení nebo sdělení nepravdivých podstatných údajů. Vláda uvádí, že většina současných regulačních pravidel pro založení a činnost poboček zahraničních bank byla přijata v 90. letech a ani po vstupu Česka do EU se nepřizpůsobila novým podmínkám. Platná právní úprava v této oblasti tak prý neodpovídá potřebám bankovního dohledu.
mhm jw