Senátní výbor chce šéfa lidovců vydat policii

KAUZA ČUNEK

Senátor a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek je o něco blíž policejnímu obvinění z korupce. Senátní imunitní výbor včera doporučil ostatním senátorům, aby zbavili Čunka imunity. Proti byli podle předsedy Jiřího Pospíšila jen čtyři členové výboru z jedenácti.
»Jsem přesvědčen o tom, že kdyby se ta kauza stala, tak jak bylo popsáno, tak je pana Čunka potřeba zavřít do blázince, nikoli do vězení,« řekl senátor Josef Novotný, který hlasoval pro Čunkovo vydání. Jedině důsledným vyšetřením kauzy může podle něj Čunek očistit své jméno.
Jedním ze senátorů, kteří se postavili proti vydání Čunka, byl Jaromír Štětina. »Domnívám se, že je celý případ zpolitizovaný. Začátek vyšetřování policie byl v době, kdy byl volen předsedou strany, a žádost o vydání přišla tři dny před hlasováním o důvěře vlády,« prohlásil.

Záhadný půlmilion

Čunek stále trvá na své nevině a tvrdí, že se stal obětí intrik lidí, kteří se jej snaží zničit. Ani senátorům ovšem neobjasnil, za jakých okolností ukládal na svůj účet půl milionu korun. Prý se nepamatuje. »Osobně jsem mu doporučil, aby si vzal den dovolené a vše dohledal a podal obsáhlejší vysvětlení k původu peněz,« řekl senátor Petr Vícha.
Bez ohledu na to, že Čunek dluží řadu vysvětlení, není bez chyby ani verze, na které obvinění stojí a se kterou přišla Marcela Urbanová, Čunkova bývalá tajemnice. Přesněji řečeno: Její verze je až příliš bezchybná. Po pěli letech si vybavila jména, přesné částky, vše vylíčila do nejmenších detailů.
Všimli si toho ostatně i senátoři, když její výpověď studovali. Jaké jsou tedy největší otazníky?
Urbanová policistům do protokolu nadiktovala, že na vlastní uši slyšela, jak starosta Čunek 11. února 2002 volá řediteli realitní firmy H&B Real Hurtovi, aby mu doručil pět set tisíc korun. »Z toho, co jsem slyšela, jsem pochopila, že Hurta u sebe peníze nemá a že je musí vyzvednout v bance,« vypověděla. Jenže: Hurta měl ten den v pokladně podle pokladního deníku, který předal policii, necelý milion. Kdyby chtěl Čunkovi vyplatit půl milionu, nemusel by do banky. Ale z banky toho dne opravdu vybral 499 tisíc korun. Opravdu pro Čunka? A navíc: v pokladním deníku se píše, že vybranou částku složil hned do kasy.
Urbanová ve svém líčení pokračuje: »Ještě toho dne dopoledne přišla do kanceláře paní Hurtová a předala panu Čunkovi velkou obálku formátu A4. Pan Čunek ji v mé přítomnosti a v přítomnosti paní Hurtové nahoře roztrhl, vytáhl štos bankovek a řekl: Dík.«
Urbanová podle své výpovědi vše sledovala ze vzdálenosti tří metrů, předání mělo proběhnout takřka v její kanceláři. Nechal-li se Čunek opravdu uplatit, bylo od něj nanejvýš neopatrné, že peníze přebíral před třetí osobou. Ale nejen od něj. Velkému riziku se vystavovala i zástupkyně soukromé realitní kanceláře. »Vzápětí po předání mi řekl: Viděla jste, jak vypadá půl mega? Takhle se vydělávají peníze. Pak proběhl komentář, že tato částka má být jako osobní odměna za úspěšný byznys s Hurtou, který se měl týkat prodeje vsetínských bytů,« popisuje Urbanová.

Informovaná tajemnice

A opět: důvěřoval Čunek své tajemnici natolik, že se jí přiznal ke korupci? Tahle otázka napadla i vyšetřovatele. Urbanová jim odvětila, že se před ní zkrátka chlubil. »Snažil se mi imponovat. Podle mého názoru je exhibicionista. V této době se začínají objevovat jeho sexuální návrhy. Z těchto důvodů si myslím, že se předváděl,« reagovala tajemnice, která Čunka ze sexuálního obtěžování nařkla až loni před jeho politickou kampaní.
Svědectví Urbanové ovšem pokračuje. Nejenže prý byla svědkem předání peněz, zná údajně i další osud obálky. »Za dva dny jsem byla přítomna toho, že ráno volal do Komerční banky a žádal přednostní vložení částky 497 tisíc korun.«
Urbanová si vybavuje přesnou cifru a také jméno bankovní úřednice, s níž Čunek hovořil. Své svědectví přitom poskytla policii až po pěti letech.
Tři dny po údajném předání úplatku Čunek ale opravdu na svůj účet vložil 497 tisíc korun. Jedno je tak zcela jisté: Příběh Čunkova půl milionu má zcela reálné základy. Pokud si Urbanová scény z února roku 2002 vymyslela, jak tvrdí Čunek, měla velmi dobrý přehled o tocích na jeho účtu. Částka 497 tisíc je natolik nepředvídatelná, že ji nemohla uhádnout.

Foto popis| Pro vydání vicepremiéra Jiřího Čunka k trestnímu stíhání bylo sedm z jedenácti přítomných členů mandátového a imunitního výboru Senátu,
Foto autor| FOTO: HN – FRANTIŠEK VLČEK

O autorovi| Radek Kedroň, Petr Vašek, www.ihned.cz/autori