Senátní volby: zatím triumf ČSSD

Pokračováním souboje
dvou nejsilnějších politických stran bude druhé kolo voleb do Senátu. V poločase jsou i zde jednoznačným vítězem sociální demokraté. Nejenže už mají prvního jistého senátora Radka Sušila, ale jejich kandidáti postoupili do finále v 25 z letos obměňovaných 27 senátních obvodů. ODS se podařilo prorazit do dalšího kola ve 20 obvodech. Vítěznou pozici přitom uhájili občanští demokraté kromě tradiční Prahy jen v Plzni, České Lípě a Trutnově.
Finále uniklo ČSSD poměrně těsně pouze na Znojemsku, kde se proti komunistce Martě Bayerové postaví znojemský starosta Petr Nezveda z ODS. Bayerová, která po prvním kole výrazně vede, zůstává z kandidátů KSČM ve hře jako jediná.
Kandidáti ČSSD se za týden při druhém kole střetnou v 19 duelech s reprezentanty ODS. Na Strakonicku, Vyškovsku a Uherskohradišťsku budou stát sociální demokraté proti lidovcům, na Rychnovsku a Žďársku pak proti obhajujícím senátorům za SNK ED. Naopak úplným debaklem skončilo hlasování pro Stranu zelených a jiná politická seskupení. Jejich kandidáti se do druhého kola vůbec neprobojovali. K prvnímu volebnímu kolu přišlo 39,5 procenta voličů.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek začal ihned po zjištění volebního triumfu mobilizovat proti ODS. Hrozí podle něj, že by nejsilnější vládní strana mohla v horní komoře získat ústavní většinu. „Jenom politicky naprosto stupidní člověk by volil proti ČSSD,“ pronesl Paroubek v sobotu večer v Lidovém domě.
Předseda ODS Mirek Topolánek po včerejším jednání grémia prohlásil, že by považoval za fantastický úspěch, kdyby ODS po druhém kole udržela svou pozici, tedy obhájila devět senátních křesel. „Po tom, co se stalo v krajských volbách, bude úspěchem téměř cokoli,“ dodal Topolánek. Zároveň vyzval voliče své strany, aby ve druhém kole podpořili tři lidovecké kandidáty proti uchazečům sociální demokracie.
Zopakovat jasné vítězství ČSSD z prvního kola však bude obtížné. Může doplatit na to, že se proti jejím kandidátům voliči soupeřů spojí. Výsledky prvního kola letošních i dřívějších senátních voleb podle expertů stavějí do role favoritů zástupce ČSSD minimálně v 11 z 25 obvodů. Bez ohledu na výsledek volebního
finále však zůstane současné vládní koalici v 81členném Senátu většina. ODS má v horní komoře jistých 32 senátorů, KDU-ČSL sedm a za zelené byli už dříve zvoleni ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a nezávislý Jaromír Štětina.

***

Postupující kandidáti
podle stran
ČSSD*     25
ODS       20
KDU-ČSL   3
SNK ED    2
KSČM      1
Nezávislý 1
*) Jeden z kandidátů ČSSD byl
zvolen již v prvním kole