Senátní komise schválila text návrhu na pozastavení činnosti KSČM

Senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM dnes schválila text návrhu Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti komunistické strany. Vládě, která by se mohla na soud obrátit, jej ale předloží až po sněmovních volbách. Ještě posoudí, zda návrh nabídne ještě současnému kabinetu, nebo vládě sestavené na základě výsledků voleb. ČTK to řekl předseda komise Jaromír Štětina z klubu TOP 09 a Starostové.

Obsah návrhu zatím komise tají. „My to zatím nezveřejníme, protože nechceme odkrývat karty předtím, než se to dostane k soudu,“ vysvětloval Štětina. Uvedl pouze, že návrh částečně vychází z předloňské zprávy komise, využívá dosavadních soudní rozhodnutí a je do něj zapracován i letošní verdikt NSS o rozpuštění Dělnické strany. Zpracováním návrhu komise pověřila advokáta Stanislava Němce, který by měl vládu podle mínění senátorů u soudu zastupovat.

Na přípravě návrhu správní žaloby, který by formálně předložila vláda, se komise koncem loňského roku dohodla s ministrem vnitra Martinem Pecinou (za ČSSD). Chce touto cestou přimět KSČM, aby se zřekla komunistické ideologie a metod.

Pecina o úspěšnosti návrhu na pozastavení činnosti pochybuje, neboť podle něho postrádá dost relevantních argumentů, rozhodnutí nechá na vládě. Podle Peciny působení současné KSČM nepředstavuje bezprostřední ohrožení demokratické společnosti. Pokud by návrh na pozastavení činnosti komunistické strany s dosavadními argumenty neodmítly české soudy, učinil by tak Evropský soud pro lidská práva, míní Pecina. Návrh naopak podporoval bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který však nedávno na tuto funkci ve vládě rezignoval a stal se jen jejím zmocněncem pro lidská práva.