Senát zkouší zakázat komunisty

Praha – Osmnáct let po pádu komunistické vlády v listopadu 1989 se senátoři znovu pokoušejí zakázat působení komunistické strany.
Pravicoví senátoři chtějí zpřesnit trestní zákon, tak aby výslovně zakazoval podporu komunistického hnutí. A za zveřejňování jeho symbolů, jako je srp a kladivo či pěticípá rudá hvězda, by viníkovi hrozily až tři roky vězení. Totéž by platilo pro propagaci nacismu. Zatím je zákon formulován tak, že pouze obecně zakazuje propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.
„Přestaňte s tím sametem, pánové a dámy, buďto s nima zametem, nebo oni s námi,“ pomohl si včera při obhajobě návrhu písničkou Jiřího Dědečka jeden z předkladatelů návrhu, senátor Jaromír Štětina (zvolen za Stranu zelených).
Další předkladatel návrhu, Martin Mejstřík (za Cestu změny), potvrdil, že když návrh projde, nemohla by dál v parlamentu být KSČM.
Senátoři včera rozhodli, že zákon pustí do dalšího projednávání, přestože i z ODS zazněly kritické hlasy.
„Zatímco já seděl v komunistickém vězení, kolega Štětina byl členem KSČ,“ ironicky poznamenal senátor ODS Jaromír Volný. Návrhu vyčítal, že je špatně napsaný.

Druhý pokus má větší šanci

Výslovně zakázat komunisty se senátoři pokusili už loni před volbami, ale neuspěli. Napodruhé mají šanci podstatně větší. Tehdy totiž měli komunisté spolu s ČSSD ve Sněmovně většinu (111 křesel), dnes jsou v menšině.
Levice se přesto pokusí přijetí zákona zabránit. „Nelze zakázat třetí největší parlamentní stranu. Mělo se to udělat už v roce 1990,“ míní poslanec ČSSD Stanislav Křeček. „Akorát to dělá KSČM reklamu a odvádí nás to od skutečných problémů,“ řekla včera Křečkova stranická kolegyně Anna Čurdová.
Pokud zákon projde, chtějí se komunisté bránit – u soudů, a to i v zahraničí. „Ti, kdo to navrhují, by měli respektovat právo na odlišný názor,“ uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip.