Zlatuška: neprospělo to pověsti horní komory parlamentu
Fiaskem skončila čtvrteční cesta Jany Pálkové a dalších členů petičního výboru občanů, odmítajících vedení rychlostní silnice R 43 středem pětadvacetitisícového sídliště Bystrc na břehu Brněnské přehrady, na jednání horní komory Parlamentu ČR.
Od rána čekali na svůj čas, ale protože senátoři ODS a KDU-ČSL nepřipustili změnu pořadí projednávaných bodů ani neschválili prodloužení jednacího času po 19. hodině, jak to navrhoval senátor Jiří Zlatuška, nakonec petenti odjeli domů, aniž se dočkali.
„Už ráno v devět hodin jsem navrhoval, aby byl tento bod zařazen na 17. hodinu, kdy se měl podle dohody dostavit i ministr dopravy, navrhl jsem ještě tři další varianty, ale žádná nebyla přijata,“ řekl Právu Jiří Zlatuška, který byl v této kauze zpravodajem petičního výboru.
Podle mínění Jany Pálkové, předsedkyně petičního výboru, nikdo ze senátorů neuvedl důvod odmítnutí změny pořadí projednávaných bodů. „Senátoři neporušili jednací řád, ale použili ho tak, aby téma petice nemohlo být projednáváno. V 19 hodin pak odhlasovali, že je konec,“ řekla Pálková.
Návrh usnesení, který vznikl ve výboru po místním šetření v Brně, totiž byla výzva pro příslušná ministerstva, aby prověřila postup kraje při pořizování územních plánů velkých územních celků, aby zvážila možnost vybudování R 43 jako obchvatu města, jak to žádají petenti atd.
Hejtman ani primátor na jednání nepřišli
„Musím říci, že tento postup obstrukcí ve věci týkající se občanů je pro Senát dehonestující. Neprospívá jeho pověsti. Jestliže chceme vysvětlovat občanům význam Senátu a současně se tváříme, že o 35 000 podpisů lidí pod peticí se nehodláme bavit, nemám pro to omluvu,“ řekl profesor Zlatuška. Připomněl, že k jednání se nedostavili ani hejtman kraje, ani primátor města Brna, ačkoli byli pozváni.
Zpravodaj petičního výboru vyjádřil rozčarování nad přístupem senátorů k občanům, kteří se na ně obrátili s největší peticí proti dopravní stavbě v historii, jejíž příprava není v souladu se zákonnými požadavky.
„Nedovedu si představit, že odpovědí na důvěru by mělo být, že budeme jednání o petici odsouvat, nebo dokonce řekneme, jak to navrhuje jeden brněnský senátor z KDU-ČSL, že trasování silnice je plně v kompetenci samosprávných orgánů, které se ovšem nechovají tak, jak se chovat mají,“ dodal Zlatuška. „Petici jsme předávali do Senátu s důvěrou, že podpoří nápravu dlouhodobých nezákonných postupů v Brně a v kraji, a ocenili jsme vyvážený návrh předložený petičním výborem Senátu.
Pokládáme za nepřijatelné, že klub ODS použil veto, čímž efektivně znemožnil projednání petice před volbami, a že senátor Slavotínek z KDU-ČSL doslova doložil pohrdání podpisy 35 tisíc občanů tím, že navrhl petici pouze vzít na vědomí a dále se jí v Senátu nezabývat. Jedinísenátoři, kteří se občanů zastali, byli nestraníci Mejstřík, Štětina, Seitlová, Paukertová a Zlatuška. Ukázala se síla nezávislých osobností v Senátu,“ řekla po jednání Pálková.