Senát podpořil omezení pohybu některých žadatelů o azyl

PRAHA 27. ledna (ČTK) – Cizinci, kteří v Česku neuspěli se žádostí o azyl, protože ji může posuzovat pouze jiný stát EU, nebudou moci po určitou dobu opustit pobytové středisko. Budou v něm muset setrvat do doby, než budou dopraveni do státu EU, který jejich žádost o azyl může posoudit. Pobytové středisko budou moci opustit jen v přesně stanovených případech, jako je třeba návštěva lékaře či vyřizování dokladů spojených se žádostí o azyl.

Počítá s tím novela zákona o azylu, kterou dnes schválil Senát. V prosinci ji podpořila Poslanecká sněmovna. Nyní čeká na podpis prezidenta Václava Klause. Novela má zapracovat do českého právního řádu dvě směrnice EU týkající se pohybu žadatelů o azyl.

Azylový zákon již nyní stanoví, že žadatelé nesmějí opustit přijímací středisko mimo jiné do provedení identifikačních úkonů, lékařského vyšetření nebo třeba ukončení karantény. Podle novely by středisko mohli opustit kvůli nařízeným úředním jednáním, a to v případě žádosti ministerstva vnitra i s policejním doprovodem.

Někteří senátoři kritizovali to, že část žadatelů nebude moci pobytové středisko opustit.Jaromír Štětina (za Stranu zelených) varoval, že cizinec by ho nemusel opustit i několik měsíců. Podle Štětiny neporuší zákony, ale přesto přijde o osobní svobodu. Uvedl, že novela odporuje dokumentům o lidských právech.

Ministr vnitra František Bublan vysvětlil, že EU chce zamezit případům „azylové turistiky“, kdy cizinec požádá o azyl v jedné zemi, kterou ale opustí předtím, než je o žádosti rozhodnuto. Mezitím požádá o azyl v jiném státě, kde vše zopakuje. Bublan upozornil, že někteří cizinci azyl zneužívají. Argumentoval i tím, že z loňských žádostí o azyl byla kladně vyřízena jen necelá dvě procenta. Zbytek tvořili podle ministra spíše ekonomičtí uprchlíci, ne lidé pronásledovaní z politických, náboženských a podobných důvodů.

 

Novela se týká i rodinných příslušníků žadatelů. Ve snaze pomoci slučování rodin by příbuzní mohli být v Česku se žadatelem, o němž se rozhoduje, zda bude předán do jiné členské země EU, nebo dostane azyl v Česku.

 

Schválením novely azylová problematika z parlamentu nezmizí na dlouho. Vláda ve středu přijala další novelu, která má omezit zneužívání azylového řízení. Tuto předlohu musí projednat obě komory parlamentu.