Senát podpořil odsouzení komunismu, jak o něm jedná Rada Evropy

PRAHA 25. ledna (ČTK) – Senát podpořil návrh evropské rezoluce o odsouzení komunistických zločinů. O přijetí dokumentu v těchto dnech rozhoduje Parlamentní shromáždění Rady Evropy (RE). Česká horní komora vyjádření k rezoluci zařadila na začátek dnešní schůze, aby se k věci stihla vyslovit aktuálně. Schválit rezoluci, která poukazuje na masivní porušování lidských práv v zemích s komunistickým režimem, senátorům doporučil výbor pro lidská práva. Ani jeden ze senátorů se nepostavil proti přijetí.
Rezoluce mimo jiné vyzývá všechny komunistické a postkomunistické strany, aby přehodnotily svou minulost, a pokud tak neučinily, aby se jasně distancovaly od zločinů totalitních komunistických režimů. Rezoluce podle předkladatelů vydláždí cestu k usmíření a dá impulz historikům, aby se daným obdobím zabývali. Za neschopnost rozloučit se s minulostí jsou kritizováni čeští komunisté.
Jak uvedl senátor a tvůrce novely za výslovný zákaz propagace komunismu Jaromír Štětina, rezoluci se v shromáždění Rady Evropy snaží čeští a ruští komunisté zablokovat. Je proto podle něj důležité, aby se z Česka dostalo předkladatelům dokumentu podpory. Vyjádření k rezoluci se senátoři rozhodli ihned po schválení odeslat do Štrasburku.
Proti přijetí rezoluce delší dobu bojují mimo jiné čeští komunisté v čele s místopředsedou strany Václavem Exnerem, který je označován za představitele konzervativního křídla v KSČM. Antikomunisté naopak zorganizovali petici za přijetí rezoluce. Na internetových stránkách www.svetbezkomunismu.cz ji do dnešního odpoledne podepsalo více než 2700 lidí.
Jsou mezi nimi mimo jiné režiséři Václav Marhoul a Ondřej Trojan, architekt David Vávra, scenárista Petr Jarchovský, písničkáři Jiří Dědeček a Jaroslav Hutka, překladatelka Jaroslava Moserová, rektor Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku David Jan Novotný nebo lékař Martin Jan Stránský, který předminulý víkend bojoval o vedení České lékařské komory.