Senát odsoudil zásah policie

Horní komora parlamentu žádá vyšetřování, inspekci se hlásí první zasahující policisté

PRAHA Technaři, kteří již několik dní protestují proti policejnímu zásahu na CzechTeku, získali včera vlivného spojence. Za „nepřiměřený“ zásah označili čeští senátoři.
Členové horní komory chtějí, aby se co nejrychleji vyšetřily okolnosti celého zákroku. Premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnitra Františka Bublana zároveň žádají, aby je potom seznámili s výsledky.
Senátoři včera o CzechTeku diskutovali pět hodin. Schůze se zúčastnil i ministr Bublan, který se pokoušel zásah policie proti technařům hájit. Senátorům řekl, že za tím nelze hledat „vůbec žádný politický vliv“. Policisté podle něj bránili soukromý majetek.
Senátoři ale byli k jeho projevu velmi kritičtí. „Policie může zadržet někoho, kdo porušuje zákon.
Nesmí být ale tím, kdo hned na místě vykoná trest,“ řekla senátorka Jitka Seitlová v reakci na to, že policisté při zásahu bili lidi. Jeden ze senátorů se Bublana zeptal, jestli nemá dojem, že policie zákrokem způsobila větší škody, než kdyby technoparty proběhla. Ministr na to odpověděl, že pokud policie chrání soukromý majetek, „nesmíme to přepočítávat na peníze“.
Ministr vnitra za nutností zásahu stojí, připustil ale, že se „možná staly nějaké excesy“. Slíbil, že všechny důkladně prošetří Inspekce ministra vnitra. Řekl také, že hodlá najmout nezávislou právní kancelář, která posoudí, jestli měli technaři pozemek řádně pronajatý. „Z toho pak vyvodím důsledky,“ řekl Bublan později LN. Senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina chtějí vyzvat své kolegy ve sněmovně, aby kvůli zásahu zřídili speciální vyšetřovací komisi. Vadí jim totiž, že by vyšetřování měla mít na starosti jen ministrova inspekce.
„Ani šestnáct let po převratu bohužel české policii nevěřím. Chceme si pohlídat, že budou vyřešeny skutečně všechny excesy, které se tam staly,“ řekl Mejstřík.
Včera se svému vedení přihlásili čtyři policisté, které zachytila kamera, jak bijí a kopou účastníka technoparty. Všichni jsou z Chebu a byli již vyslechnuti.

Senát odsoudil zásah policie na technoparty
Jejich případem se bude v nejbližší době zabývat Inspekce ministra vnitra.
Premiér Jiří Paroubek včera prohlásil, že i on očekává důkladné prošetření excesů na straně policie. Celý zásah ale za nepřiměřený nepovažuje. Stejně jako Bublan trvá na tom, že technoparty byla protiprávní, a proti účastníkům tak bylo nutné zakročit. Ministr vnitra hodlá vládě v nejbližší době představit dva své návrhy, jak v budoucnu akce podobné CzechTeku řešit.
Včera byl vzat do vazby Ital, kterého ve středu na pražském Strahově zadržela policie. Cizinec je obviněn z útoku na veřejného činitele a z nedovolené výroby a držení omamných látek.
Dnes mají v Brně, Praze a dalších městech opět proběhnout velké demonstrace.

„Policie může zadržet někoho, kdo porušuje zákon. Nesmí být ale tím, kdo hned na místě vykoná trest,“ řekla senátorka Jitka Seitlová.