Praha 9. prosince (ČTK) – Senát nejspíš podpoří zvýšení počtu vojáků pro zahraniční mise v příštím roce. Doporučil mu to dnes jeho branný výbor. Ministerstvo obrany chce na zahraniční mise vyčlenit asi 2,4 miliardy korun. Posílit hodlá především český provinční rekonstrukční tým, který působí v afghánské provincii Lógar. Snížit chce naopak počet vojáků v Iráku. ČSSD má vůči těmto plánům výhrady, ve výboru ale byla v menšině. Jasné není, zda se vládě kvůli odporu levice podaří návrh na zahraniční mise prosadit ve sněmovně.
„Plánujeme navýšit počet vojáků v Afghánistánu o zhruba dvě až tři stovky na 745 lidí,“ řekl šéf generálního štábu Vlastimil Picek. Podle něj armádě v Afghánistánu chybí vrtulníky, které označil za základní dopravní prostředek v oblasti, a je nutno dopravit radiolokátor Arthur na letiště v Kandaháru. Armáda se chce zapojit do operace EU v Čadu a Středoafrické republice a zúčastnit se mise na Sinajském poloostrově, v každé z lokalit by měli působit tři čeští vojáci. Čtyři letouny Jas-39 Gripen a 75 vojáků má od května do srpna zajišťovat ochranu vzdušného prostoru pobaltských zemí ze základny Šiauliai v Litvě.
Senátor ČSSD Vladimír Dryml prohlásil, že v době finanční krize není vhodné navyšovat počty vojáků a finanční prostředky. „Na navýšení nemáme finance a celý tento plán je špatný,“ řekl senátor s tím, že v Afghánistánu nikdo válku nevyhrál a nikdy nevyhraje. Místopředseda výboru Jaromír Štětina (za Stranu zelených) odvětil, že v Afghánistánu několik let žil. „A vím, že válku vyhrálo obyvatelstvo Afghánistánu, které se nemusí bát posílat své děti do školy,“ uvedl senátor.
ČR chce do Afghánistánu ve druhé polovině roku 2009 vyslat tři vrtulníky Mi-171Š, které doprovodí personál v počtu až 120 lidí. V plánu je také působení dělostřeleckého vyhledávacího radiolokátoru Arthur, o který by se na letišti v provincii Kandahár mělo starat 45 vojáků.
Proti návrhu vlády na účast v misích, která nyní nedisponuje v parlamentu jasnou většinou, vystupuje opozice. O mandátu pro jednotky se ve sněmovně už mělo jednat, vláda příslušný materiál předložila koncem listopadu. Její poslední letošní řádná schůze ale ani nezačala, poslanci neočekávaně nedokázali schválit ani její program. Koalice to řeší pomocí několika schůzí mimořádných, na jedné z nich má být i návrh na mise.
Pokud se poslancům nepodaří do konce roku schválit prodloužení mandátu jednotek v zahraničí, ocitnou se stovky vojáků v poměrně nejistém právním postavení. Vláda má možnost vyslat jednotky na dva měsíce do zahraničí bez schválení parlamentem. Pak by musel být získán souhlas zákonodárců k jejich dalšímu působení, nebo by vojáci museli být staženi. Podle ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL) by o situaci měli jednat šéfové největší vládní a opoziční strany, tedy ODS a ČSSD.
rbk mhm mkv