Jaromír Štětina jako zpravodaj tzv. azylového zákona, který se dnes projednával v Senátu, navrhl hlasovat o schválení tohoto zákona tak jak jej Senátu předložila Poslanecká sněmovna.Podle dosavadní praxe cizinci, kteří se chtějí usadit v Česku, nyní musí na vyřízení dokladů čekat deset let.
Někteří z nich podle senátora Jaromíra Štětiny na zkrácení lhůty úpěnlivě čekají, změní to například jejich možnosti zdravotního pojištění či vzdělávání dětí. Schválením tohoto zákona a po podepsání prezidentem Václavem Klausem by se mohla od léta lhůta pro udělení trvalého pobytu v Česku zkrátit z deseti let na polovinu. Změna zákona o pobytu cizinců, kterou dnes horní komora schválila, se totiž týká 38.000 cizinců žijících v Česku.
Novela by měla usnadnit život také občanům Evropské unie a jejich rodinným příslušníkům, kteří pobývají v Česku. V budoucnu by se mohli při policejní kontrole prokázat nejen průkazem totožnosti, jako je pas či občanský průkaz, ale také jakýmkoli dokladem, který potvrzuje, že patří do zemí EU. Změna se ale týká jen mezních případů, kdy se jim stane, že klasický průkaz totožnosti zapomenou.
Cizinci z unie navíc obdrží nové druhy dokladů k přechodnému a trvalému pobytu – místo současného průkazu o státním občanství dostanou na počkání potvrzení o přechodném pobytu. Ministerstvo vnitra tvrdí, že to zjednoduší a zrychlí práci úřadům a zkrátí čekací dobu žadatelům.
Občanům EU žijícím v Česku ale přibudou i některé povinnosti. K žádosti o pobyt by například v budoucnu měli doložit, že mají v zemi zajištěno ubytování.
Novela cizineckého zákona, jejíž hlavní části mají vejít v platnost dnem vyhlášení a další do dvou měsíců po vyhlášení, navíc umožní udělování dlouhodobého pobytu cizincům, kteří se stali obětí obchodování s lidmi či převáděčství a budou ochotni spolupracovat s policií na vyšetřování této trestné činnosti. Novinkou je i zrychlení udělování víz zahraničním obchodníkům pro pobyt nad 90 dnů.