Senát bude jednat o ústavnosti KSČM, volbách a Velkém pátku

Opravili jsme v 2. odstavci nepřesné: „aby navrhla Nejvyššímu správnímu soudu zrušení komunistické strany“ na správné: „aby navrhla Nejvyššímu správnímu soudu, aby posoudil indicie o porušování zákonnosti ze strany KSČM. Komise nemá podle ústavy možnost navrhnout zrušení komunistické strany.“

——————–

Praha 30. října (ČTK) – Posouzení ústavnosti KSČM, přímá volba prezidenta, korespondenční hlasování pro krajany při parlamentních volbách a zařazení velikonočního Velkého pátku mezi státem uznané svátky – tím vším se dnes má zabývat Senát na poslední schůzi v předvolebním složení. Horní komora má také rozhodovat o dluhopisech a obsazovat poslední volné místo v sedmičlenné Radě Ústavu pro studium totalitních režimů.

Možná největší rozruch bude v Senátu kolem závěrů jeho komise, podle níž KSČM porušuje ústavu a zákon o politických stranách. Senát by měl proto podle předsedy komiseJaromíra Štětiny požádat vládu, aby navrhla Nejvyššímu správnímu soudu, aby posoudil indicie o porušování zákonnosti ze strany KSČM. Komise nemá podle ústavy možnost navrhnout zrušení komunistické strany. Komunisté tyto závěry komise odmítají, její činnost od počátku zpochybňovali.

Horní komora má 17. schůzi projednat také zprávy o své činnosti a činnosti svých komisí v končícím funkčním období. Na programu má rovněž zprávy o dohledu nad finančním trhem v loňském roce a informaci vlády o nedávném bruselském summitu EU.

mhm pba