Praha 6. června (ČTK) – Senát nebude moci hrát případné vládě ODS, KDU-ČSL a Straně zelených roli chybějícího 101. poslance. I když tyto strany mají v horní komoře sílu prosadit i ústavní změny, možnost prosadit reformní změny formou senátních úprav jiných zákonů je spíše jen teoretická. Úpravy totiž bude muset ještě schválit sněmovna, kde je kvůli patovému výsledku voleb nebude moci ČSSD a KSČM přehlasovat tak hladce jako dříve.
Navíc senátoři z nejsilnějších frakcí odmítají možnost provádět reformy formou takzvaných přílepků, kdy se navrhovaná změna v zákoně přidá k předloze, která nemá s danou tematikou nic společného. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) dnes tuto cestu rezolutně odmítl. Jiné by to ale podle něj bylo se změnami souvisejících předloh. ODS má v jednaosmdesátičlenném Senátu do podzimních volem 37 zástupců.
„To je hodně divoká hypotéza. Věci by se měly řešit tak, aby byly průchozí. Nevidím důvod, proč by se to mělo řešit přílepky,“ řekl ČTK předseda čtrnáctičlenného senátorské frakce KDU-ČSL Adolf Jílek. Podotkl, že dosavadní senátní přílepky s projednávanými zákony většinou souvisely.
Možnost prosazovat změny formou senátních úprav se nelíbí ani Soně Paukrtové, předsedkyni třináctičlenného Klubu otevřené demokracie, kam patří i jediný senátor za Stranu zelenýchJaromír Štětina. „Bylo by to na hraně ústavnosti,“ uvedla Paukrtová.
Role obou parlamentních komor by měla být zachována, řekl dnes po setkání s předsedou Senátu prezident Václav Klaus. Úvahy o tom, že by reformy bylo možné prosadit jen formou senátních úprav jiných norem, označil za fantasmagorické. Případná vládní koalice občanských demokratů, lidovců a zelených totiž bude pro prosazení svých návrhů ve sněmovně potřebovat každopádně souhlas nebo nepřítomnost některého poslance ČSSD či KSČM.