Šéfem komise pro posouzení ústavnosti KSČM byl zvolen Štětina

Předsedou nové senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM se stal podle očekávání Jaromír Štětina. V tajné volbě dnes dostal 46 z 59 hlasů. Štětina vznik komise navrhl a byl jediným kandidátem na jejího předsedu.

 Komise má mimo jiné posoudit, zda KSČM dodržuje zákon o sdružování v politických stranách a je v souladu s ústavou. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik je přesvědčen o tom, že pokud bude komise pracovat nestranně, musí potvrdit, že KSČM pracuje v souladu s českým ústavním pořádkem. Obává se ale, že někteří senátoři objektivní nebudou. Práci komise hodlají komunisté pozorně sledovat, řekl dnes Kováčik novinářům. Vznik komise schválila horní komora teprve předminulý týden. Komise bude mít v nynějším volebním období na svou práci v podstatě jen tři dny, neboť toto období končí v neděli. Až koncem měsíce bude moci Senát na první schůzi v povolebním složení rozhodovat o další existenci a složení svých komisí i výborů. Štětina s ohledem na krátkodobou činnost komise ČTK řekl, že by chtěl prozatím prověřit podezření, podle něhož KSČM porušuje ústavu v pasáži o politických stranách. Připomněl, že ústava připouští existenci jen těch stran, které odmítají násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů. Některé dokumenty KSČM tomu ale podle Štětiny neodpovídají. Předseda komise by proto nyní chtěl porovnat českou ústavu v této pasáži s ústavami jiných demokratických států. „Chci tím dokázat, že ten článek tam tvůrci ústavy dodali právě kvůli jedné zcela konkrétní politické straně, kterou měli na mysli,“ uvedl. Další šetření bude komise podle Štětiny provádět až po jejím očekávaném obnovení v novém složení. Kvůli krátkému mandátu nynější komise do ní své zástupce nenavrhly senátorské kluby ČSSD a SNK. ODS do komise nominovala místopředsedu Senátu Jiřího Lišku, Alenu Palečkovou, Miroslava Škalouda, Luďka Sefziga a Jiřího Žáka. KDU-ČSL navrhla Josefa Kalbáče a Josefa Vaculíka.
Klub otevřené demokracie kromě Štětiny navrhl ještě Martina Mejstříka (za Cestu změny). Oba senátoři stáli za návrhem novely trestního zákona, jehož cílem je zákaz propagace komunismu. Minulá sněmovna novelu hlasy levice odmítla, senátoři ji ale chtějí předložit znovu, doplněnou podle maďarského vzoru o zákaz užívání komunistických a nacistických symbolů.