Šéfredaktoři žádali Sobotku o zrušení zákazu zveřejňování odposlechů
Praha – Zástupci novinářských organizací se včera přidali k výzvě šéfredaktorů předních médií, kteří protestují proti novele trestního řádu a trestního zákona. Norma, kterou schválili poslanci, totiž zakazuje například zveřejňování odposlechů, a to pod hrozbou pětiletého vězení.
Vedení Syndikátu novinářů, Unie vydavatelů a Asociace televizních organizací včera poslala senátorům dopis, v němž žádají úpravu novely. Ta podle nich jednoznačně vede k omezení svobody projevu.
Představitelé zmíněných organizací upozorňují na tři problematické části nového zákona. Prvními dvěma jsou zákazy zveřejňování jmen pachatelů trestných činů před jejich odsouzením a zveřejňování policejních odposlechů. „Novela je pro svobodu médií nepřijatelná. Novinář pozbývá možnost informovat o věcech veřejného zájmu, a plnit tak svou roli hlídače demokracie,“ píše se v dopise.
Třetí kritizovanou částí novely je ponechání trestného činu pomluvy. Podle zástupců novinářů a vydavatelů jde o relikt minulosti, protože kriminalizuje verbální čin.
Šéfredaktoři u Sobotky O úpravách novely včera jednali šéfredaktoři předních médií s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou z ODS. „Rádi bychom přesvědčili Senát, aby změnil zákon a nebylo trestné publikovat informace ze spisů a odposlechů v případech, že se jedná o prokazatelný veřejný zájem,“ popsal obsah jednání šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský.
Média podle něho nestojí o to, otiskovat soukromé hovory, jde však o ty případy, kdy informace z odposlechů poukazují na podivné praktiky v politice a veřejné správě. Kdyby například MF DNES nesměla citovat odposlechy šéfa podsvětí Františka Mrázka, nikdy by se veřejnost nedozvěděla o podivném zákulisí prodeje podniku IPS a lobbingu ministra Ivana Langera.
Sobotka po schůzce řekl, že chce sporné ustanovení podrobit právnímu rozboru. „O návrhu budeme diskutovat,“ uvedl Sobotka s tím, že postih je namířen především proti těm, kdo by odposlechy médiím nabídli.
Pro povolení zveřejňování odposlechů ve veřejném zájmu se už vyslovil šéf mediální komiseSenátu Jiří Oberfalzer z ODS. Proti je Jaromír Štětina (za Stranu zelených).