PRAHA 22. února (ČTK) – Cesta ke zlepšení poměrů v Bělorusku, které ovládá autoritářský režim prezidenta Alexandra Lukašenka, nevede přes izolaci této země. Spíše je třeba nalézt prostor pro kontakty s běloruskou opozicí a nevládními organizacemi. Při dnešním jednání se členy senátního zahraničního výboru to uvedl předseda Parlamentního shromáždění RE René van der Linden, podle něhož by izolace měla dopad na obyčejné Bělorusy.
Jeho postoj podpořil šéf výboru Josef Jařab, který je členem české delegace v Parlamentním shromáždění RE. „Izolace Běloruska nic neřeší,“ prohlásil.
Van der Linden deklaroval snahu pomoci demokratizaci poměrů v Bělorusku, kde se podle něj porušují lidská práva a omezuje svoboda tisku. Březnové prezidentské volby se odehrají za podmínek, které nebudou zcela férové, míní předseda Parlamentního shromáždění RE, které s Běloruskem přerušilo diplomatické styky kvůli praktikám Lukašenkova režimu.
Setkání v Senátu se uskutečnilo den před mezinárodní konferencí Bělorusko před volbami, kterou v Černínském paláci pořádá ministerstvo zahraničí s Parlamentním shromážděním RE. Konference se zúčastní také delegace prezidentského kandidáta běloruské opozice Aljaksandra Milinkieviče v čele s předsedou běloruské sociálnědemokratické strany Stanislavem Šuškevičem.
Členové delegace se dnes setkali také se členy výboru Senátu, který v minulosti opakovaně kritizovali poměry v Bělorusku a otevřeně podporoval běloruské disidenty. Minsk letos zřejmě v odvetě odmítl udělit víza senátorům Karlu Schwarzenbergovi a Jaromíru Štětinovi, kteří se v bývalé sovětské republice chtěli sejít s opozičními politiky a zástupci nevládních organizací.
Volby v Bělorusku jsou léta terčem kritiky kvůli falšování jejich výsledků. USA a EU jsou připraveny zavést sankce, pokud březnové prezidentské volby nebudou svobodné. Za favorita voleb je označován Lukašenko, který vládne zemi od roku 1994. Je často terčem kritiky opozice a západních vlád také kvůli pronásledování politických rivalů a umlčování nezávislých médií. Nyní několikrát zopakoval, že vzhledem ke své vysoké popularitě v zemi s deseti miliony obyvatel nemá zapotřebí falšovat volební výsledky.
Martin Horák rot