Sdružení žádá vyšetřit postup policie při neonacistickém koncertu

Praha/České Budějovice 28. listopadu (ČTK) – Občanské sdružení Tolerance a občanská společnost podalo v pondělí podnět Inspekci ministra vnitra, aby prošetřila postup jihočeské policie při koncertu neonacistických hudebních skupin v Dražicích na Táborsku. ČTK to dnes oznámila Klára Kalibová z občanského sdružení. Jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková postup sdružení nekomentovala.

Pouze připomněla, že zásah v Dražicích vyšetřuje také odbor vnitřní kontroly policie v Táboře. Vyšetřování má zjistit, zda byl postup policistů, kteří údajně přihlíželi hajlování podezřelého muže, v souladu se zákonem.

Akce v místním kulturním domě se 18. listopadu zúčastnilo zhruba 250 příznivců neonacistických kapel. Na pořádek dohlíželo asi 150 policistů, kteří na místě nezasáhli. Nyní kriminalisté podezřívají šestadvacetiletého muže z Českobudějovicka z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Mladík po skončení sobotního koncertu údajně hajloval z okna jedoucího auta.

Obě tato oznámení byla učiněna na místě přítomnými zástupci médií a senátorem JiřímŠtětinou veliteli opatření až po skončení koncertu v době odjezdu účastníků.

Sdružení prý podalo podnět přímo prostřednictvím ministra vnitra Ivana Langra. Upozornilo především na to, že velitel policejní akce Jan Kulhan umožnil vystoupit kapelám, které v minulosti hrály na koncertech pořádaných neonacistickou organizací Blood and Honour a americkým Ku Klux Klanem. Velitel podle aktivistů nezajistil majitele neonacistické distribuční společnosti Roberta Hubera z kapely Teardown, a znemožnil tak jeho trestní stíhání.

Občanské sdružení Tolerance a občanská společnost prý Kulhanovi také předem poskytlo informační materiály o koncertu včetně charakteristiky jednotlivých kapel. Policista údajně tehdy uvedl, že Huberovo zadržení pro podezření z trestného činu spáchaného prostřednictvím internetové sítě ve Spojených státech, ale s následkem v ČR, je možné.

Po koncertě ale údajně tvrdil, že podklady obdržel až po skončení akce.

Buď velitel opatření, nebo jeho tisková mluvčí podle sdružení také manipulovali s tiskovou zprávou na stránkách ministerstva vnitra, když původně uvedli, že se chystá neonacistický koncert v Dražicích. Posléze bylo slovo neonacistický vynecháno.

Svým postupem údajně Kulhan umožnil, aby neonacisté z koncertu získali vstupné, které pravděpodobně použijí na rozvoj svého hnutí. „Umožnil tak podporu a propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka,“ uvádí Kalibová.

Podle sdružení velitel porušil zákon o policii, trestní zákon a trestní řád a dopustil se trestného činu maření výkonu veřejného činitele z nedbalosti.

sta nem jpt