Sbohem, pane předsedo Sobotko

Poslední »Otázky Václava Moravce« ve veřejnoprávní i »Nedělní partie« v komerční televizi byly vedeny snahou glorifikovat 18. výročí listopadového převratu. Myslím si, že se to protagonistům příliš nepodařilo. Konfrontace dvou předsedů vlád již 15 let samostatných států, probíhající na ČT 1, snad posluchačům ukázala, že to, co nám předvádí dnešní česká pravicová vláda, je dlouhodobě neživotné a od samého počátku škodlivé lidem žijícím v České republice.
Slovenský premiér Robert Fico jasně ukázal, jak má vládnout levicová vláda. Bez obalu zrušit asociální opatření, zapojit se do politiky mírového řešení konfliktů, nezvyšovat napětí v centru Evropy. Hájení zájmu pacientů proti nenasytným zdravotním institucím, které spravují nemalé finanční prostředky s cílem část zisku přerozdělit jen a jen pro svůj management, je toho důkazem. Stejným důkazem je otevření očí stále některým poblouzněným, že sociální systém zabezpečí soukromé důchodové instituce. Z přebytkového důchodového fondu se najednou stala pro slovenský stát miliardová díra, kterou musí řešit. A chamtivost obchodních řetězců se svými až 100 % maržemi snad i našim mnohým místním správcům odpoví na otázku, proč se k nám tolik cpou. A to i za cenu bourání a znehodnocování kulturních památek či záboru dětského hřiště. Vím, o čem mluvím. Město, ve kterém žiji, je toho zářným příkladem. Vím, že současná pravicová vláda (zde se premiér Fico mýlí, když hovoří o vládě středo-pravé) nebude následovat kolegu v NATO a místo posilování vojenských kontingentů v zahraničí nedá povel »chlapci, domů, náš zájem není válčit, ale jednat«. A kategorické vyhlášení, že ani členství v NATO slovenskou vládu nedonutí umístit na svém území byť jedinou cizí raketu, je samovypovídající. A nechť si dají čeští sociální demokraté ruku na srdce. Řadu z toho, co jejich slovenští kolegové ve prospěch lidí likvidují, ti naši nastartovali (přípravná jednání o radaru), či se aktivně podíleli (válka v Iráku aAfghánistánu).
Korunu besedování nasadil Přemysl Sobotka v pořadu na Primě. Když pominu jeho neustálé podsouvání viny za současné problémy režimu před listopadem 1989, což patří ke koloritu tohoto (bohužel svou funkcí) druhého nejvýše postaveného muže v hierarchii politické moci, ukázala jeho závěrečná reakce na průzkum veřejného názoru jeho pravou tvář. Vtelevizním hlasování totiž 81 % respondentů dalo najevo názor, že současní politici nejsou lepší než ti komunističtí před rokem 1989. Svou politickou morálkou se pan předsedaSenátu postavil vedle takových vykuků, jako jsou pánové Mejstřík, Šinágl, Štětina či Hučín. Ti před nimi byli dějinami odsouzeníhodný brak, jen oni jsou ti praví a svatí. Apokud se ti to, národe, nelíbí, tak je to tvoje vina a ty jsi hloupý. Proč by se Sobotka a spol. zamýšleli nad sebou, proč by hledali příčiny tohoto názoru? Av kontextu se svou úrovní a praktickou politikou ve stylu »po nás potopa« vyzval předseda Senátu své pravověrné k emigraci. Pokud je to jeho svobodné rozhodnutí a pokud to bude svobodné rozhodnutí jemu podobných, nezbývá než zamáčknout slzu dojetí a popřát jim šťastnou cestu a sbohem (na shledanou bych nerad používal).
Nezbývá než věřit, že diváci u obou nedělních diskusních pořadů pochopili, komu dát svou přízeň v příštím volebním roce do krajských samospráv a do 27 senátních obvodů. Premiér SR Fico hovořil z mé duše komunisty, předseda Senátu PSP ČR Sobotka a průzkum názorů českých občanů ukázal, že je třeba změnit politické rozložení v Senátu. Pokud budu opět nominován, rád se o to pokusím.

Foto popis|

O autorovi| Josef NEKL, zastupitel města Přerova a Olomouckého kraje (KSČM)