Jihlava 11. června (ČTK) – Jihlavský žalobce Arif Salichov předpokládá, že spis k případu vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka bude studovat asi deset dnů. Pak rozhodne o jeho případném doplnění. Bude-li třeba spis doplnit, stanoví policii věcný a časový plán potřebných úkonů a uloží ho co nejrychleji splnit. Až poté chce veřejnost seznámit s termíny ukončení vyšetřování, které předpokládá v horizontu nikoli měsíců, ale týdnů. Nový dozorující státní zástupce v Čunkově kauze to dnes řekl ČTK.
Rozsáhlý spis má podle něj asi 3500 stran. Od Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) ho Salichov dostal ve čtvrtek 7. června. Jeho prvním krokem bylo odvolání policejního vyšetřovatele Milana Šošovičky. Vycházel prý z rozhodnutí NSZ, v němž se konstatovalo, že u dosavadního policejního vyšetřovatele lze mít pochybnosti o jeho nestrannosti a nezaujatosti.
Salichov zdůraznil, že NSZ mu nijak nenaznačilo další postup, natož výsledek řízení. „Způsob vyřízení je zcela v mé kompetenci, opatřené důkazy zhodnotím zcela bez ohledu na jakékoli politické souvislosti,“ prohlásil Salichov. Žalobce se bude věnovat výhradně této kauze, až do jejího vyšetření proto pověřil vedením úřadu svého náměstka.
V údajné korupční aféře vicepremiéra Čunka nastal zlom minulý týden, kdy se NSZ rozhodlo odebrat případ přerovskému žalobci Radimu Obstovi. Důvodem pro změnu žalobce byla podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké procesní chyba – případ měl od Čunkova obvinění řešit jiný státní zástupce. Policejní vyšetřovatel Šošovička podle Vesecké udržoval nadstandardní vztahy s hlavní svědkyní proti Čunkovi, jeho bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou. Vyšetřovatel si s ní například vyměnil několik emailů, kde se domlouvají na otázkách k výpovědi.
Odebrání případu přerovskému žalobci kritizuje opozice, podle níž se vládní koalice snaží zabránit tomu, aby vicepremiér stanul před soudem. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka rozhodovalo NSZ o případu pod politickým tlakem, navíc prý jednalo v rozporu se zákony. Vesecká se proti tvrzením o politickém nátlaku důrazně ohradila.
Policie Čunka obvinila z přijetí půlmilionového úplatku začátkem února. Údajně ho převzal jako vsetínský starosta v únoru 2002. Čunek výměnu žalobce minulý týden přivítal. Podle něj neměl přerovský státní zástupce k řešení případu od doby, kdy padlo obvinění, oprávnění. Obstovu účast na případu již dříve kritizoval i senátor za Stranu zelených JaromírŠtětina. Podle něj měl žalobce a jeho rodina vazby na komunistickou státní bezpečnost.
Jaroslav Buček snm