S předsedou padáme i my, bojí se lidovci

Praha – „Jestli se potvrdí ta obvinění, tak je v háji a my spolu s ním,“ říká jeden z nejvyšších představitelů KDU-ČSL. V neformálním rozhovoru tak vyjádřil postoj ke kauze Jiřího Čunka. Tak jednoznačnou odpověď však na své jméno ani on, ani nikdo z dalších oslovených lidovců neřekl.
Po vnitrostranické krizi, když loni v létě vedení opustil Miroslav Kalousek, vložili lidovci právě do Čunka velká očekávání. Spoléhali na to, že zvolení úspěšného vsetínského starosty a nově i senátora jim pomůže zvednout preference. Nyní musí lidovci přemýšlet o tom, zda se důvěra vložená do Čunka neobrátí proti nim, kdyby se jejich předseda neobhájil.

Sázky: skončí ve vládě?

V sázkové kanceláři Fortuna se už začalo sázet na to, zda Čunek bude ve funkci ministra pro místní rozvoj ještě 10. února. Bookmakeři předpokládají, že spíš ano, a zatím nikdo z KDU-ČSL nenaznačil, že by strana mohla svého předsedu obětovat.
„Ctím presumpci neviny a rozhodující pro mě je, že chce spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení,“ řekl i ministr financí Miroslav Kalousek, čelný představitel stranického křídla, které na listopadovém sjezdu právě Čunka nepodporovalo.
Lidovci včera tvrdili, že nevidí v Čunkových vyjádřeních, jak získal půl milionu korun, rozpory, i když policii řekl, že neví, kde k penězům přišel, a do médií pak vyhlašoval, že jsou to jeho životní úspory.
S možným motivem přišli dva senátoři, členové mandátového a imunitního výboru Josef Novotný (SNK) a Jaromír Štětina (Strana zelených). První řekl, že slyšel od lidovců, že kauza by mohla být i důsledkem vnitřního pnutí ve straně. Štětina zase uvedl, že policie začala případ šetřit v době, kdy Čunek kandidoval do čela KDU-ČSL. Nikdo z lidovců však možné vnitrostranické pozadí kauzy nepřipustil ani při neoficiálním rozhovoru.
Oba lidovci, kteří hlasovali v imunitním výboru proti Čunkovu vydání – Ludmila Müllerová i Rostislav Slavotínek – tvrdí, že za předsedou stojí, protože v případu vidí politický útok na něj. „Nepatřím k fanklubu pana Čunka ani přívržencům imunity, ale materiály, které jsme dostali od policie, mě nepřesvědčily,“ řekl včera MF DNES Slavotínek. Od koho by takový útok přišel, však ani jeden z nich nedokázal říct.