Rujbrová: Petice zrušme komunisty měla jen jeden zákonný podpis

PRAHA 26. ledna (ČTK) – Internetová petice Zrušme komunisty měla jen jediný zákonný podpis režiséra Ladislava Smoljaka, který k ní napsal průvodní dopis. Petiční zákon totiž nepočítá s elektronickým sbíráním podpisů pod petice, řekla ČTK předsedkyně petičního výboru sněmovny Zuzka Rujbrová (KSČM). Výbor se ale zabývá každou peticí, i kdyby pod ní byl jediný podpis, dodala. Iniciátoři petice ale tvrdí, že mají desetitisíce podpisů.
Petice vznikla na popud několika senátorů v čele s Jaromírem Štětinou (za Stranu zelených) a Martinem Mejstříkem (za Cestu změny). Návrh novely trestního řádu, která má zakázat propagaci komunismu, podpořili v horní komoře pravicoví senátoři. Sněmovna ji ještě neprojednávala.
Podpisy, jimiž se lidé po internetu připojovali pod petici, nelze podle Rujbrové ověřit. Nebylo by možné uznat ani elektronické podpisy, protože ani s těmi zákon nepočítal, uvedla.
Štětina ale tvrdí, že má podpisové archy s 12.000 vlastnoručních podpisů a řádnými údaji, které zástupci petice předloží sněmovně, jakmile ji začne projednávat. Údajně může podpisy předložit i dříve, pokud si to sněmovna bude přát.
Podle Štětiny petici podepsalo přes 62.000 lidí. Do tohoto počtu jsou prý zahrnuty i podpisy na papírových arších. Snahy komunistů diskreditovat petici jsou podle něj pochopitelné, protože se stala největší a nejpopulárnější v Česku a mezi signatáři jsou stovky nejvýznamnějších osobností politického, společenského a kulturního života.
Pod peticí se objevil na internetu i podpis prezidenta Václava Klause pod pořadovým číslem 51.084. Prezidentovi spolupracovníci však v deníku Právo pravost podpisu popřeli. Podle nich prezident k jejímu podpisu ani nebyl vyzván.
Zpravodajka petičního výboru sněmovny iniciátorům sdělila, že je petice potřebná, protože bez reflexe minulosti nelze nastavit lepší pravidla fungování společnosti. Výbor předá petici poslaneckým klubům. Sněmovna se bude tématem petice zabývat, až bude diskutovat o senátním návrhu novely trestního zákona zakazující propagaci komunismu.