Roste odpor proti akci na podporu popírače holokaustu Zündela

PRAHA 26. října (ČTK) – V Česku roste odpor proti demonstraci neonacistů na podporu Ernesta Zündela, který popírá holokaust. Po Federaci židovských obcí proti ní protestuje také Česká rada pro oběti nacismu, Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých asenátor Jaromír Štětina.

Předseda rady a sdružení Oldřich Stránský požádal dopisem předsedu Senátu Přemysla Sobotku, aby se zasadil o to, že budou jakékoliv veřejné akce směřující ke zpochybňování a falšování minulosti postaveny mimo zákon.

Magistrát už na protest Federace židovských obcí odpověděl, že nemůže zakázat žádnou akci, ze které by jednoznačně nevyplývalo, že v jejím rámci bude naplněn trestný čin. Organizátoři neonacistické akce ale podle jejích odpůrců chtějí zneužít Zündelův případ pod záminkou obecné diskuse o svobodě slova. Sejít se chtějí 28. října před německým velvyslanectvím v Praze. Před německé velvyslanectví se chystají i aktivisté, kteří chtějí vyjádřit s demonstrací neonacistů nesouhlas.

Šestašedesátiletý Zündel byl obviněn, že prostřednictvím internetu šířil nenávist vůči Židům a tvrdil, že se holokaust nikdy nestal. Popírání holokaustu je v Německu trestný čin, za který bude – jak dnes oznámila agentura DPA – Zündel postaven 8. listopadu v Mannheimu před zemský soud. Rozsudek by pak měl být vynesen 24. listopadu. Do Německa byl Zündel vydán na jaře z Kanady, odkud byl vypovězen kvůli antisemitismu.