Romové si připomněli oběti tábora v Letech

Senátor Jaromír Štětina společně se senátorem Zdeňkem Bártou položili dnes věnec u památníku Romů v Letech u Písku. Položením věnců, zapálením svíček a minutou ticha si zhruba 70 lidí  připomnělo tragický osud Romů, kteří během války zahynuli v tamním sběrném táboře. Za zesnulé se pomodlili u památníku, který před 11 lety vznikl poblíž velkokapacitního vepřína. O odstranění vepřína romské organizace marně usilují několik let.

 

„Osud vepřína mě tolik nezajímá, spíše postoj lidí k menšinám obecně. Menšiny potřebují podpořit jiným způsobem, než že se budou bourat nějaké prasečí symboly,“ řekl ČTK a České televizi senátor Jaromír Štětina.

 

Pietního aktu se zúčastnili také Romové, kteří přežili pobyt v táboře. Osmdesátiletý Antonín Hlaváček v něm strávil dva měsíce a poté byl převezen do Osvětimi. Když se vrátil, vážil 36 kilogramů. „Ty dva měsíce se táhly jako celý rok. To, co se zde dělo, se nesmí zapomenout,“ řekl. Spolu s dcerou do Letů přijel i Jan Vrba z Nové Bystřice, který se v táboře narodil. „Když jsme sem s tatínkem kdysi přijeli a šli do lesa, otec se najednou celý rozklepal. Maminka se kvůli vzpomínkám nechtěla vrátit ani jednou. Vepřín je pod lidskou důstojnost,“ řekl.

 

Památník v Letech odhalil v roce 1995 tehdejší prezident Václav Havel. Podle historický pramenů zahynulo v táboře 326 lidí a přes pět stovek vězňů skončilo v Osvětimi. V roce 2000 byl obětem odhalen památník se jmény na hřbitově v nedalekých Mirovicích.