Lety (Písecko) 13. května (ČTK) – Položením věnců, zapálením svíček a minutou ticha si dnes zhruba 70 lidí v Letech u Písku připomnělo tragický osud Romů, kteří během války zahynuli v tamním sběrném táboře. Za zesnulé se pomodlili u památníku, který před 11 lety vznikl poblíž velkokapacitního vepřína. O odstranění vepřína romské organizace marně usilují několik let.
„Mám neoficiální informace, že se již připravují nějaké návrhy. Pokud u vlády zůstane sociální demokracie, věřím, že s tímto místem nastanou změny k lepšímu. Vyhraje-li ODS, jsem skeptický, ale o to víc budu kopat,“ řekl novinářům předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička.
K monumentu dnes položili květiny zástupci slovenského a německého velvyslanectví, politické reprezentace i sami Romové. Věnec do Let zaslal i prezident Václav Klaus.
„Osud vepřína mě tolik nezajímá, spíše postoj lidí k menšinám obecně. Menšiny potřebují podpořit jiným způsobem, než že se budou bourat nějaké prasečí symboly,“ řekl ČTK a České televizi senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených).
Pietního aktu se zúčastnili také Romové, kteří přežili pobyt v táboře. Osmdesátiletý Antonín Hlaváček v něm strávil dva měsíce a poté byl převezen do Osvětimi. Když se vrátil, vážil 36 kilogramů. „Ty dva měsíce se táhly jako celý rok. To, co se zde dělo, se nesmí zapomenout,“ řekl. Spolu s dcerou do Letů přijel i Jan Vrba z Nové Bystřice, který se v táboře narodil.
„Když jsme sem s tatínkem kdysi přijeli a šli do lesa, otec se najednou celý rozklepal. Maminka se kvůli vzpomínkám nechtěla vrátit ani jednou. Vepřín je pod lidskou důstojnost,“ řekl.
Památník v Letech odhalil v roce 1995 tehdejší prezident Václav Havel. Podle historický pramenů zahynulo v táboře 326 lidí a přes pět stovek vězňů skončilo v Osvětimi. V roce 2000 byl obětem odhalen památník se jmény na hřbitově v nedalekých Mirovicích.
Jan Běhavý kar