Rok po zemětřesení v Bámu

moderátor

Světové události na vánoční svátky ohledy neberou. Důkazem je nejen dění na sklonku tohoto roku, ale i loňský druhý svátek vánoční. Brzy ráno 26. prosince roku 2003 zažil jihovýchod Íránu silné zemětřesení. V sutinách města Bám zemřelo přes třicet tisíc lidí. Jak vypadá život ve městě, z něhož loni během okamžiku zbyl jen hliněný prach a jak probíhá jeho obnova? To včera přijel osobně zkontrolovat i íránský prezident Mohammad Chátamí. A my o tom teď budeme mluvit s Jaromírem Štětinou, který ještě předtím, než se stal českým senátorem, v Bámu byl a natočil o něm i dokumentární film, dobrý večer.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor, novinář

Dobrý večer.

moderátor

Bám byl znám svými červenými hliněnými domky, starodávnou hliněnou pevností nad městem, jak vypadá Bám teď?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor, novinář

Teď je to hromada hlíny. Skutečně Chátamí řekl, že Bám bude obnoven a já myslím, že obnoven bude, protože těžká technika masově nyní vyváží trosky za město, než se město znovu postaví, tak je potřeba miliony tun odvést za město do pouště.

moderátor

On Chátamí dokonce řekl, že město obnoví včetně pevnosti, ať to stojí, co to stojí. Podniká se v tom už něco kromě toho odvážení trosek?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor, novinář

No, já si myslím, že ta citadela nespadla úplně, ono to není pravda, že by se zřítila, poněvadž když my jsme tam byli, tak už místní úřady stavěly chodníčky dřevěné uprostřed té citadely a prodávají tam velmi úspěšně fotografie before and after, před a po zemětřesení, ono se to moc neliší. Samozřejmě poničená byla hodně, ale jako světová rarita to bude číslo jedna pořád.

moderátor

Ihned po katastrofě se do Íránu sjela mezinárodní pomoc, mimo jiné také z České republiky. Bám byl v centru zájmu, média už víceméně na Bám v podstatě zapomněla, ale co humanitární organizace, stále tam působí a případně v jakých směrech především?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor, novinář

Stále tam působí, tam je takové stanové městečko, které stále existuje, odkud se koordinují akce a působí tam stále ještě Česká katolická charita i Člověk v tísni, poněvadž ten Bám to potřebuje. Ta zkáza byla skutečně nesmírná. Nezapomeňte, že epicentrum bylo přímo na náměstí, i když kolem jsou stovky kilometrů pouště. A těch třicet tisíc mrtvých je údaj zřejmě podhodnocený, ty cifry se pohybují mezi čtyřiceti až šedesáti tisíci. Bylo to proto, že to zemětřesení bylo skutečně brzy ráno, v pět hodin dvacet šest minut, kdy všichni spali a ty hliněné domky se změnily na neprodyšnou hromadu hlíny, spousta lidí se tam udusilo.

moderátor

Takže ta pomoc mezinárodních organizací stále směřuje k zajištění alespoň provizorního bydlení, k zajištění hygienických potřeb nebo už se ty potřeby mění?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor, novinář

To provizorní bydlení tam funguje hned od začátku, protože těch zbývajících asi třicet nebo čtyřicet tisíc lidí bylo ubytováno ve stanech …

moderátor

Ale i rok poté žijí stále v provizoriu.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor, novinář

Stále žijí ve stanech a teď už je tam situace lepší, poněvadž už tam není to smrtící vedro, které tam bylo přes léto a v těch stanech ten život byl strašný, protože byly pokusy zavádět do stanů klimatizace, ale to bylo strašně drahé, fény nepomáhaly, takže je tam veliká nemocnost, samozřejmě i nemocnice jsou ve stanech, takže ta situace byla přes léto velmi zlá a teď se to trošičku zlepšuje s podzimem.

moderátor

Aby se město mohlo obnovit, aby život v něm mohl, řekněme, znovu propuknout, tak lidé musí mít nějakou obživu. Vy jste řekl, že Bám leží ve stovkách kilometrů pouště a i proto bylo zajímavé, že uvnitř té pouště byly tisíce datlových palem. Ono se mluvilo po zemětřesení o tom, že byl zničen závlahový systém a tím hrozila zkáza právě i těm palmám, jak to s nimi dopadlo?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor, novinář

Tak, Bám žil ze dvou zdrojů, Bám žil z palem a z datlí samozřejmě, ale žil také z pašování heroinu a z pašování opia, poněvadž je velice na východě, na hranici s Afghánistánem a s Pákistánem, my jsme potkali celou řadu rodin, jejichž tatínkové se živili tím, že to opium z Afghánistánu na Západ vozí, dokonce se tam hovořilo o tom, že je to trest boží za tuto nekalou obchodní činnost.

moderátor

A přetrvalo obé, tedy heroin i datle?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor, novinář

No, já myslím, že heroin se bude pašovat pořád a že se pašuje na nejrůznější úrovni už proto jen například, že nyní pro ty bohatší lidi tam pracují stovky a stovky afghánských dělníků, kteří přijíždějí z Afghánistánu a nechávají se na ty odklízecí práce najmout a ti jsou jedněmi z těch, z těch dealerů, z těch prostředníků, kteří to tam vozí. A co se týče palem, tak palmy zůstaly stát. Vysoké objekty jako stožáry a stromy obyčejně nespadnou. Palmy nespadly, ale skutečně část systému zavodňovacího byla zničená, ale myslím si, že to není, není katastrofické, poněvadž ještě letos v létě byly palmy normálně zelené a rodily datle.

moderátor

On už ve starověku byl Bám důležitým bodem na obchodní trase mezi východní a západní civilizací a koneckonců i v tom novověku, či ještě nedávno, byl důležitou spojnicí mezi Íránem a Pákistánem, platí to i nadále po tom ničivém zemětřesení?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor, novinář

Samozřejmě, že to platí, ten Bám je takovou jednou z posledních, z posledních zastávek vlastně do Balučistánu a bude to i nadále. Ten Bám je především nádherný středověký město, které stojí za to navštívit a já myslím, že nebude vymazáno z mapy světových památek.

moderátor

Přijaly íránské úřady vůbec nějaká bezpečností systémová opatření, které by opakovaní tak rozsáhlé katastrofy zabránily nebo to vlastně není ani možné?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor, novinář

Ono je to velice těžko proti tomu zabránit, samozřejmě ty konstrukční prvky se dají dělat, dělat jinak, ale to byl prostě, to byl prst boží, skutečně to zemětřesení zasáhlo to město drtivou ranou přímo uprostřed.

moderátor

Děkuji za rozhovor, novinář a teď i český senátor Jaromír Štětina.