Řekněme jasně: Ať si každý dělá, co chce

DISKUSE LN O ZÁSAHU POLICISTŮ NA CZECHTEKU 2005

Ovíkendu se to stalo a po neděli máme jasno. Paroubkova policie vyslyšela premiérův pokyn a rozmetala technoparty CzechTek. Rozhořčeni jsou všichni. Prezident Václav Klaus zásah odsoudil s dodatkem, že se ještě bude muset seznámit s fakty. Fakta zná, doufejme, stínový ministr vnitra Ivan Langer. Jeho rozhořčení je neméně silné než prezidentovo.
Spolu s ním jsou rozhořčeni i politici z druhého křídla politického spektra, jmenujme Svatopluka Karáska a Jaromíra Štětinu. Proti zásahu jsou i ministři Němec a Buzková. Slovo brutalita je skloňováno ve všech pádech.
Dodejme ovšem, že je to vždy brutalita policie. Bez povšimnutí prezidenta i dalších politiků zůstal osud policisty, který nyní leží v nemocnici, a skutečnost, že celkový počet zraněných na policistů výrazně převyšuje počet zraněných technařů.

Co všechno víme

Víme především to, že policie neudělala nic dobře. Škoda jen, že víme různé věci, co udělala špatně. Jedno špatně je, že policie nepustila technaře na místo srazu. Druhé špatně je, že je tam pustila. Předseda politické strany, která především hájí individuální práva s důrazem na práva vlastnická, dostane dotaz, jak by v obdobném případě postupoval on. Aby nebylo pochyb, míním tím Občanskou demokratickou stranu a jejího předsedu Mirka Topolánka. Jaký postup byste při technoparty doporučoval vy, zněl dotaz.
Načež předseda strany s nejvyššími preferencemi, který by se v případě volebního vítězství stal už napřesrok premiérem, odpovídá: U takových typů akcí se vždycky bude diskutovat o tom, jestli byl zásah adekvátní, nebo ne. Sto raněných adekvátní není. A Paroubek za to nese zodpovědnost.
Dobrá. Mirek Topolánek možná otázku špatně slyšel, nebo ji nepochopil. Položme mu ji tedy znovu a doufejme, že odpoví: co budete dělat vy, pokud se stanete předsedou vlády? A co bude dělat Ivan Langer, až bude ministrem vnitra?

Temné jasno

Rýsuje se totiž jedno velmi temné jasno. Jelikož lidi nemají policii rádi a jelikož není pěkný pohled na černooděnce tepající mladé lidi, vznikl většinový názor, že u Tachova došlo k masakru. Je pozoruhodné, kdo všechno se k němu přidává. Že se Petra Buzková chce dělat u mládeže hezkou, to je pochopitelné. Že ale takový Ivan Langer si dělá do vlastního hnízda, to je neuvěřitelné. Vždyť on má opravdu reálnou šanci, že se sám ministrem vnitra stane. Nyní zastává úlohu stínového ministra vnitra. Má za úkol sledovat a v rámci ústavního řádu i ovlivňovat chod resortu. Je vysokým představitelem strany, zastávající principy pořádku a práva. Představme si Ivana Langra v srpnu 2006. Bude po volbách, možná už bude sestavena vláda, on v čele vnitra. K Tachovu přijede dvacet tisíc lidí z Evropy. Že tam přijedou, to je jisté.
Nikde v Evropě není tak vlažný vztah k vlastnickým právům jako zde. Rušitelů vlastnických práv se zde zastává i thatcherovsky smýšlející prezident. Konzervativní komentátor píše, že technoparty je totéž jako jásání po fotbale a dupání po strništi po Velké ceně Brna. Proč by tedy znovu nepřijeli? Vlastníci budou křičet, budou podávat trestní oznámení na policii za nečinnost. Co udělá ministr Langer? To mu poradí jeho premiér? Řekne mu, Ivane, počítej s tím, že „u takových typů akcí se vždycky bude diskutovat o tom, jestli byl zásah adekvátní“?

Jde o pravidla hry

Po neděli je jasno, co nechceme. Nechceme ošklivé obrázky v novinách. Nechceme vidět zbité děti. Je z toho jasno, co chceme. Chceme klídek. Pak ale je třeba právě tak jasně říci: od pěti tisíc osob nahoru (nebo od deseti tisíc, od dvaceti tisíc, k tomu by se snad pro změnu jasně mohl vyjádřit pan Topolánek) si v Česku může dělat každý, co se mu zlíbí.
Rezignujeme na ochranu vlastnických práv ve jménu klidu. Žaloby proti policii za nečinnost pozbývají platnosti v okamžiku jejich podpisu. Policisté zůstanou doma nebo budou číhat za bukem na motoristu, který pojede bez zapnutého pásu. Ale řekněme to jasně, pokud možno ve formě zákona.
Snad pro něj zvednou ruku dnes křičící poslanci a podepíše ho dnes křičící prezident.

Foto popis| Masakr u Mlýnce? Jelikož lidi nemají policii rádi a jelikož není pěkný pohled na černooděnce tepající mladé lidi, vznikl většinový názor, že u Tachova došlo k masakru. Je pozoruhodné, kdo všechno se k němu přidává. Že se Petra Buzková chce dělat u mládeže hezkou, to je pochopitelné. Že ale takový Ivan Langer si dělá do vlastního hnízda, to je neuvěřitelné, píše Ondřej Neff. Na snímku víkendový střet policie a příznivců techna u Mlýnce na Tachovsku.
Foto autor| Foto LN – Jan Zátorský

O autorovi| ONDŘEJ NEFF, Autor je novinář a spisovatel