Radní v Brně chtějí návrat srpu a kladiva

Brno – „Chceme srp a kladivo zpátky na pomník,“ shodli se včera brněnští radní. Hlasovali totiž o návratu komunistických symbolů na památník padlých rudoarmějců v brněnském Králově Poli. A souhlas byl jednomyslný.
„Památník se tak vrátí do podoby, v níž byl postaven z příspěvků občanů Králova Pole po druhé světové válce. Budou na něj umístěny kovové symboly srpu a kladiva,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka z ČSSD.
Shodou okolností tak rada města rozhodla v době, kdy senátoři Martin Mejstřík a Vladimír Štětina prosazují zákaz zobrazování některých symbolů, například srpu a kladiva. Srp a kladivo už z brněnského památníku dvakrát zmizely. Poprvé v roce 1990, podruhé letos v červnu. Místostarosta Králova Pole René Pelán z ODS v létě nechal symbol těsně po jeho vrácení na žulovou desku obrousit. Proti jeho zásahu protestoval ruský konzulát i ministerstvo vnitra, zásah prý porušuje mezinárodní dohody.

„Plivou do tváře obětem komunismu“

Pelán nechal několik dní po obroušení znaku vyměnit poškozenou desku za novou – tentokrát už bez symbolů. Rozhodnutím brněnské městské rady je zklamaný. „Je to plivnutí do tváře obětem komunistického režimu, které umíraly pod stejným znakem,“ podotkl Pelán.
Vyšetřování uzavřela i policie. Pelán je obviněn ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, poškozování cizí věci a z výtržnictví. Pokud by byl odsouzen, hrozí mu šest měsíců až tři roky vězení.