Putin se bude v Praze věnovat ekonomice i kultuře

PRAHA 27. února (ČTK) – O ekonomice, kultuře, boji s terorismem i rozvoji vojensko-technické spolupráce bude jednat se svými českými partnery ruský prezident Vladimir Putin, který je v Praze očekáván 1. a 2. března. Podle ruské strany by návštěva měla povzbudit mezistátní vztahy i spolupráci mezi regiony.

„Rozhovory by měly přidat nový impulz rozvoji rusko-české spolupráce a určit perspektivní směry,“ uvedlo v tiskové zprávě ruské velvyslanectví v Praze. Zdůraznilo, že vztahy se v posledních letech rozvíjejí dynamicky. Ruské straně záleží na spolupráci s ČR, zejména při zajištění evropské energetické bezpečnosti. Je také připravena k účasti na rozvoji české jaderné energetiky.

Do Prahy by ruský státník měl přiletět ve středu krátce po poledni. Česko navštíví 13 let po svém předchůdci Borisi Jelcinovi. S prezidentem Václavem Klausem dosud jednal dvakrát v Rusku. Setkal se s ním při summitu EU u příležitosti oslav 300. výročí založení Petrohradu a pozval jej také do své rezidence v Novo-Ogarjovu u Moskvy. Zatímco český prezident byl v Rusku pokaždé s chotí, ruský státník přijede podle informovaných zdrojů bez manželky Ljudmily.

Žádné významné mezistátní dohody se uzavírat nebudou. Plánuje se jen podpis memoranda o výhledech spolupráce mezi ruským ministerstvem pro civilní obranu, mimořádné situace a likvidaci následků živelních katastrof a českým ministerstvem vnitra. Měla by se týkat kontaktů při likvidaci mimořádných situací, při zajištění požární bezpečnosti a ochraně obyvatel.

Značný prostor je v programu vyčleněn kultuře. Očekává se slavnostní zahájení Sezony ruské kultury v Česku, která potrvá celý rok. Prezident by pak měl od premiéra Jiřího Paroubka převzít obraz ruského malíře z 19. století Ivana Kramského Hlava rolníka, který podle ruských zdrojů patří Ruskému muzeu v Petrohradě. Dosud byl umístěn v Moravské galerii v Brně. Putin v Praze položí také věnce k památníku padlým rudoarmějcům na Olšanských hřbitovech a setká se s českými válečnými veterány.

Proti návštěvě ruského prezidenta se ohradil senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených). V prohlášení, které předal ČTK, uvedl, že opustí budovu Senátu, pokud ruský prezident horní komoru navštíví. „Nemohu setrvat pod jednou střechou s důstojníkem KGB, který nese politickou zodpovědnost za genocidu čečenského národa a za potlačování svobody slova a demokracie v Rusku,“ uvedl Štětina. Podle tiskového tajemníka Kanceláře Senátu Petra Kostky ovšem návštěva Putina ve Valdštejnském paláci není plánována. ČTK sdělil, že předseda Senátu Přemysl Sobotka se s Putinem setká mimo sídlo horní komory.

Alexandra Malachovská mal kš