První máj bez komunistů na Letné přilákal tisíce lidí

Praha 1. května (ČTK) – S heslem První máj bez komunistů a nikdy jinak uspořádala dnes na Letenské pláni demokratické setkání Konfederace politických vězňů ČR (KPV). Lidé s plakáty, jako Komunismus škodí lidem, Slušný člověk nepotřebuje komunismus nebo Sedláci proti komunismu, zaplnili prostor, který v minulosti využíval k prvomájovým akcím komunistický režim.

Podle pořadatelů se na akci za celý den vystřídalo zhruba 12.000 lidí. Dopolední projevy politiků a lidí pronásledovaných komunistickým režimem vystřídal odpoledne koncert populárních umělců.

„Přihlásili jsme se k této myšlence, abychom vyjádřili odhodlání čelit zločinné komunistické ideologii. Náš antikomunismus není laciný. Také dnes hrozí předstíraná demokracie. Vyzvali jsme proto k mobilizaci síly odvahy a rozumu,“ řekl ČTK předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Uvedl, že za jeho stranu přišlo na Letnou na 7000 lidí. Příznivci lidovců se pak vydali z Letné do Palácových zahrad na Malé Straně, kde pokračovali v oslavách.

Účastníky protikomunistické akce dopravila do Prahy více než stovka autobusů. Mnozí měli na hlavách modré čepice s nápisem KDU-ČSL. Přišlo ale také mnoho lidí, kteří se nehlásili k žádné politické příslušnosti. Mezi pořadateli byla také iniciativa Trikem proti komunismu, která výtvarnými akcemi upozorňuje na nebezpečí komunistické ideologie. Asociace soukromého zemědělství vypravila na Letnou asi 15 traktorů, které tvořily vozovou hradbu s nápisem Stop komunismu.

„Nemohu tady nebýt. Pamatuji si na svého otce a jeho osud v roce 1948 a 1968. Byl bych velmi nerad, aby spolupráce s komunisty znovu vyhrála,“ řekl ČTK předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Upozornil na to, že zatímco miliony lidí na Letné cinkaly v roce 1989 klíči, mnozí si „převlékali kabát“. „Nezměnili však hlavy a bude to trvat ještě několik generací,“ řekl k dnešní situaci, kdy komunisté mají stále značnou podporu ve společnosti.

Na úvod akce zazněla česká a slovenská hymna v podání Hradní stráže. Později lidé vzpomněli osudy tisíců vězněných lidí a společně se pomodlili otčenáš. KPV připomněla, že se jí letos podařilo předběhnout KSČM a získat na dnešní den prostor obvykle využívaný komunisty. Řečníci vyzvali demokratické síly k jednotě a spolupráci za lepší budoucnost, bez násilí a příkoří.

„Je velmi důležité pro celou společnost, že jsme se tady sešli. Je mi nesmírně líto, že se naše společnost dosud nevyrovnala s komunistickým dědictvím. Osobně se mě to dotýká. Z hlediska životů předchozích generací, ale i našich dětí je důležité upozorňovat na to, že tady vládla zločinecká organizace. Nelze se tvářit, že se nic nestalo. Osudů, které byly zmařeny a hrůz, které režim napáchal, je mnoho a mnoho,“ řekl ČTK herec Jan Potměšil, který se akce zúčastnil.

Akce se zúčastnil také předseda ODS Mirek Topolánek. „Není mi lhostejné, co tady bylo 40 let a ani to, co je tady 40 měsíců. Nelíbí se mi pokus o znovuinstalaci komunistů do funkcí, o jejich návrat k moci. Ukrást komunistům na 1. máje Letnou podruhé za 16 let je velmi symbolické. Komunismus je opravdu velká hrozba,“ řekl ČTK Topolánek.

Odpoledne akci zakončil koncert populárních umělců. Na pódiu vystoupili Ivan Hlas, Laura a její tygři nebo Děda Mládek Illegal Band. Zpěvačka Hana Hegerová se omluvila pro nemoc.