Proslov Jaromíra Štětiny na plénu Evropského parlamentu: Kybernetická obrana

Europoslanec Jaromír Štětina pronesl 12. června 2018 na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku řeč ke kybernetické obraně:

Paní předsedající, Varšavská deklarace ze summitu NATO konaného v roce 2016 uznala kyberprostor jako operační okruh, ve kterém se musí NATO bránit tak účinně, jako se brání ve vzduchu, na zemi a na moři.

Kybernetický prostor nezná hranice, nepřátelské útoky mohou být politické, bezpečnostní nebo ekonomické. Jedná se o útoky na životně důležitou infrastrukturu, kybernetickou špionáž, hromadné sledování občanů EU, dezinformační kampaně, šíření škodlivého softwaru, omezování přístupu k internetu a fungování systému IT. Původci útoků jsou nejrůznější státy – Rusko, Čína a Severní Korea – a i nestátní aktéři.

Evropská agentura pro kybernetickou bezpečnost ve své zprávě z roku 2017 říká, že existují neochvějné důkazy o útocích na demokracii a o kybernetické válce. Tyto činnosti ohrožují naši bezpečnost, veřejný pořádek, demokracii a naši strategickou autonomii. Odpovědí na závažné incidenty by měla být vždy společná reakce EU, včetně restriktivních opatření.