Promlčení v Čunkově kauze nehrozí

PRAHA – V kauze senátora Jiřího Čunka nehrozí nebezpečí prodlení. Shodli se na tom experti, které oslovilo Právo. Média dosud mylně informovala, že případ, v němž policie žádá o vydání dosavadního starosty Vsetína, nynějšího vicepremiéra a šéfa lidovců kvůli podezření z korupce, může skončit po pěti letech promlčením.
Tato lhůta vyprší 11. února, neboť skutek se měl stát v únoru 2002, ale Čunkovo zvolení senátorem, kdy na šest let získal imunitu, běh této lhůty zastavilo.
„Trestní zákon říká, že do promlčecí doby se nezapočítává doba, po kterou nebylo možné pachatele postavit před soud pro zákonnou překážku. Tou je přitom i senátorská imunita,“ vysvětlil advokát Jiří Teryngel. Zároveň dodal, že podle tohoto ustanovení promlčecí doba neběží od okamžiku, kdy se stal Čunek senátorem. „Pokud ho tedy Senát vydá, promlčení v tomto případě nehrozí,“ doplnil Teryngel.
Vydání Čunka k trestnímu stíhání dnes doporučí senátnímu mandátovému a imunitnímu výboru zpravodajka Daniela Filipiová (ODS). „Mohu říci sama zase sebe, že se jednoznačně přikláním k vydání. A jedním z důvodů je i to, že jsem předkladatelem návrhu zákona o zrušení imunity,“ řekla včera Právu. Poznamenala však, že jí ani senátorům vůbec nepřísluší hodnotit, nakolik jsou závažné dokumenty policie.
Ta zkoumá, kde vzal Čunek 497 tisíc korun, které si 14. února 2002, kdy byl starostou Vsetína, uložil do banky. Předtím si realitní firma H&B Real vyzvedla 499 tisíc korun. Čunek se jako starosta setkal se zástupci zmíněné firmy, která podnikala ve městě s byty.
Firma tvrdí, že vybraná částka byla určena do jejich pokladny na doplnění hotovosti. Čunek zase uvedl, že uložil úspory, které našetřil s manželkou.
„Je věcí orgánů v trestním řízení, jestli se ta věc opravdu stala, jak je popisováno. Podezření tu je,“ dodala Filipiová.
„My budeme jednak tak, aby Senát rozhodl a neznemožnil promlčení,“ řekla Filipiová. Podobně se vyjádřil šéf imunitního výboru Jiří Pospíšil z ODS. „Budu hlasovat proti vydání,“ naopak řekl ČT Jaromír Štětina (nestr. za zelené).
Senát se kvůli žádosti policie o vydání předsedy KDU-ČSL k trestnímu stíhání sejde zřejmě za dva týdny. Přerovský státní zástupce Radim Obst, který má případ na starosti, nechtěl ke stavu vyšetřování cokoliv říct, sdílnější nebyla ani mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková.
K případu vydala včera firma H&B Real tiskové prohlášení. Společnost vznikla před 15 lety ve Vsetíně a „přirozeně v tak dlouhém období opakovaně spolupracovala i s městem Vsetín“, uvedla.
„Nikdy v minulosti ani v současnosti společnost H&B Real nepoužila korupční jednání pro získání jakékoliv zakázky nebo prospěchu a neposkytla žádný úplatek Jiřímu Čunkovi ani jakékoliv další osobě. Vedení společnosti je znepokojeno masívní politickou kampaní, ale věří v rychlé prošetření celé záležitosti, které veškeré pochybnosti zcela vyloučí,“ napsala firma.
Čunek tvrdí, že za trestním oznámením stojí jeho bývalá sekretářka Marcela Urbanová.
„Je to lež,“ řekla včera Urbanová Právu. Dodala, že na Čunka podala nové trestní oznámení kvůli pomluvě. Před senátními volbami Čunka obvinila ze sexuálního zneužívání.
Právu včera řekla, že kvůli podezření, že Čunek přijal úplatek, již vypovídala u policie. „Byla jsem požádána, abych podala vysvětlení.“ Na dotaz, zda má k údajné korupci Čunka nějaké informace, Urbanová uvedla: „To je spekulativní otázka, na kterou vám nebudu něco říkat.“

Foto popis| Šéf lidovců Jiří Čunek na včerejší tiskové konferenci.
Foto autor| Foto PRÁVO – Lukáš Táborský