Ring volný
Na své čtvrteční tiskové konferenci KSČM vyzvala české umělce a politiky, aby se politicky angažovali proti Izraeli. „Vyzývám umělce ČR, aby právě v tomto případě byli politicky aktivní tak, jak byli aktivní v minulém roce – tehdy proti jediné politické straně,“ prohlásila mluvčí KSČM Monika Hoření. „Ve zpravodajství jsme se dozvěděli, že už je víc než 300 obětí v Libanonu. Kde jsou jejich vystoupení, koncerty bez nároku na honorář s výzvou, například, zastavte agresi Izraele? Izrael opakovaně porušuje a nedodržuje rezoluce Rady bezpečnosti. Kde je politická podpora ze strany Jaromíra Štětiny a Martina Mejstříka?“ zaznělo na konferenci.
Je pochopitelné, že vedení KSČM leží v žaludku antikomunistické aktivity, které jsou organizovány více než rok. Ale proč si vybralo zrovna současný izraelský útok na pozice Hizballáhu v Libanonu, aby vyzvalo své „nepřátelské“ umělce k boji i proti jinému lidskému utrpení než bylo to, způsobené komunistickou diktaturou? Co Irák, Súdán a mnoho dalších?
Více o důvodech napoví četba Haló novin, stranického tisku KSČM, který se dlouhodobě věnuje komentování izraelské politiky, a někdy i obecných židovských témat. Již mnohokrát se tyto noviny ve svých postojích dostaly na antisemitské pozice a každoročně jsou proto jejich články uváděny ve výroční zprávě Fóra proti antisemitismu. Čtvrteční výzva KSČM je jen další variací. Objevily se však již dříve i v poslanecké diskusi k zákonu o Dni obětí holocaustu.
Kdysi mi spisovatel Arnošt Lustig řekl, že v nacistických lágrech byli většinou komunisté docela dobrý kluci, kteří člověku pomáhali. Ti by asi namísto hloupých a ukřivděných výzev KSČM uspořádali akci solidarity a pozvali třeba pár stovek libanonských uprchlíků do svých zařízení v Česku. Prostředky k tomu mají. Možná to ale mluvčí Hoření myslela tak, že když už se „čeští umělci zaměřili proti regulérní české politické straně“, mohou se nyní zaměřit proti regulérní libanonské politické straně Hizballáhu. To není špatný nápad. Je ve prospěch Libanonců a Izraelců.