Proč chtěla BIS zničit Vladimíra Hučína?

Tiskové prohlášení senátora Jaromíra Štětiny

 

 

Senátor Jaromír Štětina zaslal dnes členům parlamentní Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS dopis, v němž žádá vyšetření diskreditační kampaně proti bývalému důstojníkovi BIS Vladimíru Hučínovi, vytvořené přerovským státním zastupitelstvím a Bezpečnostní informační službou.

 

„Jediný kompetentní orgán, který může přinutit BIS, aby neskrývala svoji činnost za formulace o utajovaných dokumentech, je právě parlamentní komise. Žádám ji důrazně, aby zjistila, zda a jak BIS porušila zákon,“ říká senátor Jaromír Štětina.

 

Není přece možné, aby byl systematicky drtivou převahou státních úředníků beztrestně ničen nevinný člověk. Náš stát potřebuje silné a spolehlivé bezpečnostní služby, nikoliv orgán, který se v tajnosti zabývá vyráběním kompromitujících materiálů,“ dodává senátor Štětina.

 

 

 

Pavla Hájková

tisková mluvčí senátora J. Štětiny

tel. 776742420

 

V Praze dne 9. 10. 2007

 

 

 

 

Příloha:

–          dopis senátora Štětiny členům Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS ze dne 9.10.2007

–          prohlášení Vladimíra Hučína k diskreditační akci ze dne 18.9.2007

 

 

Příloha č. 1

 

Vážený pan

JUDr. Jeroným Tejc

předseda

 

Stálá komise pro kontrolu činnosti BIS

Poslanecká sněmovna

Sněmovní 4

118 26 Praha 1 – Malá Strana

 

 

Vážený pane předsedo,

 

obracím se Vaším prostřednictvím na všechny členy Vaší Komise pro kontrolu činnosti BIS s žádostí, aby komise vyšetřila případ diskreditační kampaně, kterou vyvíjela BIS spolu s Okresním zastupitelstvím v Přerově proti svému bývalému důstojníkovi, kapitánu Vladimíru Hučínovi. Pan Hučín mě podrobně informoval o vytvoření bezprecedentního týmu důstojníků BIS a státních zastupitelů, který se snažil proti němu vykonstruovat celou řadu obvinění. (Tuto informaci pana Hučína přikládám.)

Pan Vladimír Hučín byl po několikaletém statečném odporu českými soudy plně osvobozen. Nicméně má za sebou 7 let neustálého šikanování ze strany státních orgánů, byl systematicky veřejně obviňován státními orgány včetně pracovníků BIS z terorismu a jiných trestných činů. Takřka celý rok seděl, přestože byl zcela nevinný, ve vyšetřovací vazbě.

Jistě uznáte, vážení členové komise pro kontrolu činnosti BIS, že v demokratickém státě není možno takto beztrestně zacházet s občanem, a že by mělo Státní zastupitelství v Přerově a pracovníci BIS nést zodpovědnost. Případ Hučín má obecnou platnost a myslím si, že je vaší povinností jako členů této parlamentní komise zjistit, zda a jakým způsobem BIS porušila zákon. Vyzývám vás, vážení kolegové, abyste si vyžádali k podrobnému prostudování svazky BIS Seliko, Twist a Uhlí a předvolali si na zasedání vaší komise ke konfrontaci ředitele BIS, pana Jiřího Langa a pana Vladimíra Hučína. Zásadní otázkou, na kterou by měla vaše komise získat odpověď, zní: Proč chtěla BIS Vladimíra Hučína zničit?

 

S pozdravem

 

 

Jaromír Štětina

senátor

člen Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost

 

V Praze dne  9. října 2007

 

 

Příloha č. 2

 

Prohlášení Vladimíra Hučína k diskreditační akci

 

 

Na mém odstranění z BIS, zatčení a uvěznění se podílela celá řada policejních složek včetně vedení ÚOOZ a BIS za iniciativní podpory Okr. státního zastupitelství v Přerově. Pod legendou boje proti terorismu byly vypracovány účelové konstrukce nejrůznějších nebezpečí, které byly po policejní linii kryty názvy „Twist“, „Seliko“. Po linii BIS to byla především akce krytá pod názvem „Uhlí“. Veškeré tyto nekalé operace měly jeden společný cíl a tím bylo obvinit mne z podílu či organizování bombových útoků na Přerovsku. Tato zločinná akce měla zajistit mé dlouhodobé uvěznění a umlčení. K uskutečnění těchto cílů byli využiti bývalí tajní spolupracovníci StB, kteří se i po listopadu 1989 dopouštěli násilné trestné činnosti. Z materiálů zmíněných policejních a zpravodajských akcí lze např. vyčíst, že v souvislosti s mou osobou byli odposloucháváni představitelé Klubu angažovaných nestraníků, bývalí političtí vězni a mnoho dalších odpůrců komunistické ideologie. Dosavadní zatajování
těchto nekalých bezpečnostních operací a postupů je zapříčiněno především důvodnou obavou před skandálním odhalením, že policejní a zpravodajské složky ČR byly opakovaně zneužity k zločinným aktivitám. Mám zato, že Komise pro kontrolu činnosti BIS a další kompetentní orgány by se měly důsledně zabývat např. otázkou, k čemu měly sloužit bezpečnostní operace s krycími názvy „Twist“, „Uhlí“ a  „Seliko“. Pro získání podkladů k nekalým praktikám byly v řadě případů zneužity vykonstruované důkazy, které pak byly následně podsouvány soudcům s tím, aby podepsali operativní postupy např. v případě dlouhodobých odposlechů tel. stanic. Za všemi těmito zločinnými praktikami lze konkretizovat odpovědné osoby, které však většinou spoléhají na totální neodbornost a neschopnost takových orgánů, jako je např. Komise pro kontrolu činnosti BIS. Zde nelze nezmínit např. někdejší okr. státní zástupkyni JUDr. Lenku Šromovou, která se za své nechvalně známé zásluhy ve věci Hučín dostala dokonce až na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. K velmi rychlému vysvětlení důvodů, proč bylo takto ze strany bezpečnostních složek a státního zastupitelství proti mé osobě postupováno, by stačilo nahlédnout do zdůvodnění a vyhodnocení zavedených zpravodajských svazků s krycími názvy  „Zájemce“, „Silon“, „Lípa“, „Podkova“, „Kára“, „Hrob“,“Gorila“, „Dýka“, „Špunt“, „Barel“.  To by ale musela být Komise pro kontrolu činnosti BIS skutečně funkční, iniciativní a odborně pro tuto problematiku erudovaná. Zatím se pouze ukazuje, že je jenom solidně placeným molochem za peníze daňových poplatníků.

 

Vladimír Hučín

 

 

Přerov 18.9.2007