Případ Hučína se chýlí ke konci, žalobkyně pro něj žádá vězení

PŘEROV 21. listopadu (ČTK) – Nepodmíněný trest požaduje po přerovském soudu žalobkyně pro bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína. Bývalý zpravodajec u soudu čelí podezření ze šesti trestných činů, za což mu hrozí až 10 let vězení. Obžaloba žádá potrestání v jedné třetině této sazby. Hučín, kterého u soudu podpořilo dnes pět desítek příznivců, veškerou svou vinu popírá a tvrdí, že jde o komplot.

Žalobkyně viní Hučína ze všech bodů podané obžaloby. Dopustil se podle ní nedovoleného ozbrojování, neuposlechnutí rozkazu, zneužití pravomocí veřejného činitele, šíření poplašné zprávy, ohrožení utajovaných skutečností a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

„Vědomě šířil poplašné zprávy, záměrně nepravdivě informoval BIS, sám podněcoval radikalizaci levicového extremismu. Přechovával utajované písemnosti a pořizoval si kopie evidenčních lístků občanských průkazů,“ uvedla ve své závěrečné řeči státní zástupkyně Jana Staňková. Podotkla, že přitěžující okolností je podle ní dlouhá doba páchání trestných činů i jejich počet.

Bývalý příslušník BIS Vladimír Hučín, který si svou závěrečnou řeč chystá na úterý, veškerou vinu od začátku procesu popírá. „Hlavní prioritou bylo odstranit mě z BIS,“ uvedl dnes Hučín. Tvrdí, že se stal nepohodlným především kvůli tomu, že důrazně poukazoval na prorůstání komunismu do státní správy a justice.

Podle jeho obhájce Stanislava Devátého nemá žalobkyně pro svá tvrzení důkazy. Poukazuje především na to, že jeden z hlavních svědků obžaloby Vlastimil Švéda, který tvrdí, že Hučínovi vyráběl na zakázku výbušniny, je osobou nevěrohodnou. „Nejsou žádné přímé i nepřímé důkazy, kterými by bylo možné tvrzení Švédy doložit. Jde o osobu naprosto nevěrohodnou a lhavou,“ podotkl Devátý.

Hučína dnes u soudu podpořilo na pět desítek příznivců, kteří se do Přerova sjeli ze všech koutů republiky. „Je to nestoudná kauza, dochází zde k popření demokratického vývoje,“ řekla ČTK devětadvacetiletá veterinářka Veronika Vladová, která na soud přijela z Brna.

Soudní líčení dnes sledovali z lavic senátoři Jitka Seitlová a Jaromír Štětina. „Mě ten případ zajímá už proto, že se mé jméno v některých spisech objevilo,“ řekla ČTK Seitlová.Štětina zase prostřednictvím obhájce Devátého předložil soudu své trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli časopisu, který vydává komunistický svaz mládeže a jež podle něj vyzývá k násilí.

Kauzou se přerovský soud zabývá již tři roky. Teprve dnes přerovský soudce Michal Jelínek dokončil dokazování. Uvedl, že by měl do čtvrtka, dokdy je jednání naplánováno, padnout rozsudek.

Alena Petrželová jpt