Překabátění nevadí

Jako každý rok i letos k státnímu svátku 28. října předal prezident republiky vysoká státní vyznamenání vybraným osobnostem. Toto ocenění převzala také bývalá politická vězeňkyně z 50. let minulého století MUDr. Naděžda Kavalírová. V žádném případě nechci tímto zlehčovat peripetie, které tato dáma ve vězení prožila, ale za které se již v r. 1990 KSČM omluvila.
Proč ale o tom píšu. Po udělení vyznamenání poskytla paní Kavalírová České televizi krátký rozhovor, v němž mimo jiné uvedla něco v tom smyslu, jak je možné a že nechápe, že komunisté 16 let po revoluci jsou ve vrcholné politice a podílejí se na správě této země.
A tady bych se chtěl zeptat, zda paní Kavalírová a další političtí vězni vyjádřili svůj údiv a protest, když v r. 1992 zvítězila ve volbách ODS a tehdejší premiér Václav Klaus sestavil vládu převážně z bývalých komunistů, kteří po listopadu ‘89 pozahazovali červené knížky a převlékli kabáty. Např. exsoudruzi Kočárník, Dlouhý, Dyba, Stráský. Kde byli a proč mlčeli tehdy takoví komunistobijci vyžívající se dnes v primitivním antikomunismu, např. pánové Šinágl, Mejstřík, Štětina, Svěrák, Smoljak a další? Kam tito »ministři« tehdejší Klausovy vlády naši republiku přivedli, je všeobecně známo. Že to byli převlečení bývalí komunisté, o tom se tehdy nesmělo nahlas ani moc mluvit, a také sdělovací prostředky o tom cudně mlčely.
Paní Kavalírové a dalším antikomunistům, hlavně z řad KDU-ČSL, ani dnes nevadí překabátění komunisté ve vysokých ústavních funkcích, kteří jsou v řadách ODS a hlavně v ČSSD. Vadí jim ti komunisté z KSČM, kteří zůstali věrni svému přesvědčení a nestali se z nich chameleoni a ultrapravičáci kam vítr, tam plášť, jak se říká z pátku na sobotu.
Kdyby byla paní Kavalírová a mnozí další takoví přesvědčení antikomunisté, tak na protest proti tomu, z jakých lidí Václav Klaus v r. 1992 po volbách složil vládu, a na protest, že ministrem financí je bývalý komunista exsoudruh Tlustý v dnešní vládě, např. mohla s čistým svědomím vyznamenání z rukou Václava Klause, který byl zvolen prezidentem také hlasy KSČM, odmítnout.
Na tomto příkladě (daly by se uvést i mnohé další) je vidět, že celá hysterická, primitivní antikomunistická kampaň je čistě účelová, sloužící hlavně k vymývání mozků mladé generaci a k vystrnadění KSČM z parlamentu, k vystrnadění jediné levicové strany, která se dokáže postavit za obyčejné lidi, aby se pravičákům pohodlně vládlo bez opozice. Doufám, že se jim to nepodaří.

Foto popis| Nespornou dominantou náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích je Samsonova kašna postavená v letech 1721-1727 sochařem J. Dietrichem a kameníkem Zachariášem Hornem
Foto autor| FOTO – Josef CÍSLER