Předsedy senátních komisí se stali zástupci všech frakcí

Praha 26. listopadu (ČTK) – Senát bude mít i v příštích dvou letech devět komisí. Senátoři ODS, kteří tvoří nejsilnější frakci v horní komoře, dál povedou čtyři z nich. ČSSD a Klub otevřené demokracie shodně získaly předsednictví ve dvou komisích, KDU-ČSL ve zbývající. Rozhodli o tom dnes senátoři v tajných volbách v duchu dohod o povolebním uspořádání.

Jediná změna se týkala dosavadní dočasné komise, která se věnovala dodržování lidských práv v Bělorusku. Náplň její práce se rozšířila, změnila se ve stálou komisi pro podporu demokracie ve světě. V čele komise zůstal Vlastimil Sehnal z ODS. Občanští demokraté Tomáš Grulich, Jiří Oberfalzer a Daniela Filipiová povedou volební komisi, komisi pro sdělovací prostředky a komisi pro práci Kanceláře Senátu.

ČSSD získala komisi pro krajany, jejím předsedou je nový senátor Marcel Chládek. Ponechala si ústavní komisi pro Jiřinu Rippelovou. Lidovci v osobě Ludmily Müllerové povedou komisi pro rozvoj venkova. Klub otevřené demokracie převzal vedení komise pro ochranu soukromí, její novou šéfkou se stala Jana Juřenčáková (za Nezávislé starosty pro kraj). Předsednictví dočasné komise pro posouzení ústavnosti KSČM zůstalo JaromíruŠtětinovi (za Stranu zelených).

O smyslu této komise zapochyboval komunistický senátor Vlastimil Balín poukazem na to, že výsledek své práce už předložila v závěru minulého funkčního období. Štětina ale poukázal na to, že Nejvyšší správní soud (NSS) by se mohl na podnět komise zabývat důvodným podezřením, že KSČM porušuje ústavu a zákony. Na soud by se kvůli tomu měla podle Senátu obrátit vláda. Komise by tak měla podle Štětiny dál existovat, aby mohla zodpovědět případné dotazy, které by vláda nebo soud na Senát ve věci ústavnosti KSČM vznesly.

Předmětem určité polemiky se stala možnost, že členy senátních komisí mohou být také lidé mimo okruh senátorů. Podle předsedy senátorů ODS Jiřího Stříteského se ale vyjednávací týmy dohodly na tom, že tito členové komisí by napříště neměli mít hlasovací právo. Budou mít tedy jen hlas poradní. Je to kvůli tomu, že komise mohou předkládat i návrhy zákonů.

ODS s 36 senátory bude předsedat devíti z celkového počtu 18 výborů a komisí horní komory, přičemž ale organizační výbor vede z titulu funkce předseda Senátu, volební komise pouze organizuje volby v rámci horní komory a schází se jen v případě potřeby, podobně jako mandátový a imunitní výbor. ČSSD s 29 senátory povede šest výborů a komisí. Sedmičlenný klub KDU-ČSL k místopředsedovi Senátu přidal vedení jedné z komisí, zbývající dvě komise připadly šestičlennému Klubu otevřené demokracie. V šestičlenném vedení Senátu má ODS tři zástupce včetně předsedy horní komory, ČSSD má dva místopředsedy.

Martin Horák mal pba