Předseda Senátu Štěch odmítl schůzku s předsedou tibetské vlády

Praha 10. října (ČTK) – Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) odmítl případnou schůzku s předsedou tibetské exilové vlády v rámci jeho pobytu v ČR. Štěch to dnes uvedl v prohlášení. V něm označil za nepravdivé tvrzení senátora Jaromíra Štětiny (TOP 09), podle kterého zakázal v Senátu setkání s tibetským exilovým premiérem Lozangem Sanggjäem dalším zákonodárcům.

„Předseda Senátu zdůraznil, že nikdy neuděloval a nadále ani nehodlá udělovat jakékoli pokyny k individuálním aktivitám senátorů na půdě Senátu či mimo ni,“ uvedla senátní tisková tajemnice Pavlína Heřmánková. Podle ní Štěch pouze „zamítl možnost osobního setkání s předsedou tibetské exilové vlády“.

Štětina ve svém prohlášení oznámil, že Štěch v úterý zakázal, aby se Sanggjä v sídle horní komory setkal s poslanci a senátory ze Skupiny přátel Tibetu. „Učinil tak po včerejší intervenci velvyslance ČLR s poukazem, že takové přijetí by ohrozilo česko-čínské obchodní vztahy,“ uvedl Štětina.

Sanggjä má přijet do Česka na konferenci Forum 2000, která se bude konat 21. až 23 října v Praze. Jejím tématem bude vztah demokracie a médií. Bude se věnovat také odkazu loni zesnulého exprezidenta Václava Havla v oblasti demokracie a lidských práv.

V čele tibetské exilové vlády, která stejně jako parlament sídlí v severoindické Dharamsále, stanul nový premiér poprvé loni v září. Tibeťané podle něj tímto krokem ukončili 300 let trvající tradici, kdy byl jejich duchovní vůdce, jímž je nadále dalajlama, zároveň lídrem politickým.