Před senátory se Čunkovi „zhoršila paměť“

Praha – Dvouhodinové jednání mandátového a imunitního výboru Senátu a očekávaný verdikt byl na světě. Sedm členů výborů hlasovalo pro to, aby byl šéf lidovců a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek zbaven imunity a policie ho mohla stíhat kvůli podezření, že přijal půlmilionový úplatek. „Čtyři členové byli proti,“ uvedl šéf mandátového a imunitního výboru Jiří Pospíšil (ODS). Podle informací MF DNES to kromě dvou Čunkových stranických kolegů Ludmily Müllerové a Rostislava Slavotínka byl ještě zástupce Strany zelených JaromírŠtětina a jeden ze senátorů ODS.
Čunek senátorům na jejich otázky odpovídal hodinu, a jak řekl Josef Novotný (SNK), největším překvapením pro něj bylo, že se kromě něj nikdo neptal na to, kde Čunek přišel k onomu téměř půl milionu korun. „Nejsem spokojen s tím, že mi odpověděl, že si nevzpomíná,“ uvedl Novotný. V minulých dnech přitom šéf lidovců tvrdil, že peníze našetřil doma s manželkou.
Čunek sám mandátovému a imunitnímu výboru řekl, aby doporučil Senátu zbavit ho imunity, aby se mohl bránit před soudem.
„Senátoři mi řekli, že se nemám vzdávat svých funkcí,“ řekl Čunek, který paradoxně hned po jednání výboru musel místo toho řešit rezignaci jiné ministryně nominované za KDU-ČSL, Heleny Třeštíkové.
Za Čunka se včera jednoznačně postavila jeho stranická kolegyně, členka mandátového výboru Ludmila Müllerová. „Byla jsem proti jeho vydání, je to jednoznačně kauza na politickou objednávku,“ tvrdí. Na otázku, kdo si kauzu objednal, neodpověděla. Za politický označil případ i zástupce Strany zelených Jaromír Štětina. A šel ještě dál než Müllerová – ukázal prstem nikoli na soupeře lidovců, ale dovnitř KDU-ČSL. „Začátek vyšetřování byl v době, kdy byl volen předsedou KDU-ČSL,“ uvedl včera Štětina. Náhodné podle něj nebylo ani to, že o vydání policie požádala jen pár dní před hlasováním o nové Topolánkově vládě.
Otom, zda bude Čunek vydán, rozhodne definitivně mimořádné jednání celého Senátu 7. či 8. února.

Foto popis| „MÁTE POTÍŽE?“ Ráno se Čunek na bezpečnostní radě setkal s prezidentem, odpoledne se hájil v Senátu.
Foto autor| FOTO: MAFA – MICHAL SVÁČEK