Pravicoví radikálové v Plzni

V sobotu 1. března se v Plzni konal ohlášený pochod neonacistů. Městem prošlo asi dvě stě radikálů, proti kterým protestovalo přibližně tisíc lidí v okolí Velké synagogy v Plzni. Pochod pravicových radikálů hlídalo asi tisíc policistů vybavených i obrněnými transportéry a vodními děli.

Původně ohlášené shromáždění před Velkou synagogou v Plzni na protest pochodu neonacistů, které svolala Židovská obec v Plzni, úřady nepovolily.  Přesto se zde shromáždilo několik stovek občanů na protest proti neonacistické akci, ale také proti rozhodnutí městských a státních institucí. Před Velkou synagogu v Plzni se dostavil i senátor Jaromír Štětina, který byl v minulosti několikrát svědkem akce neonacistů.

Plzeňský pochod neonacistů se měl původně uskutečnit už 19. ledna. To vyvolalo obrovskou vlnu nevole, protože se jednalo o termín výročí transportů plzeňských Židů do koncentračních táborů v roce 1942. Úřady sice akci povolily, ale několik dnů před jejím konáním akci zakázal primátor města Pavel Rödl. Organizátor Václav Bureš podal proti lednovému rozhodnutí žalobu a uspěl. Soudy rozhodly, že primátor  neměl právo akci zakázat. Pochod se proto konal v náhradním termínu 1.března.