Postavení KSČM na současné politické scéně

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Příjemný večer, vážení posluchači, máte naladěn Český rozhlas 6 a diskusní pořad Studio STOP. U mikrofonu je Jana Šmídová. I dnes, jako každý čtvrtek, sedí se mnou ve studiu zajímavý host. Vítám senátora Jaromíra Štětinu. Dobrý večer, pane Štětino.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Dobrý večer a děkuji za pozvání.

redaktor /citace z dopisu/
——————–
„Poslanci, senátoři, my, níže podepsaní občané České republiky, prohlašujeme: Komunisté v naší zemi jsou stejným ohrožením demokracie, jako byli kdysi nacisté. Patnáct let po listopadu 1989 usilují o získání moci, aniž by alespoň vyjádřením lítosti a omluvou přispěli k tomu, aby se náš národ vyrovnal se svou komunistickou minulostí. Nezřekli se symbolů a názvu, které pro tisíce občanů znamenaly smrt a pro statisíce vyhnání, ztrátu svobody, majetku, půdy či zaměstnání nebo zákazy studia. Trvá-li KSČM na názvu „komunistická“, trvá tím na třídním boji, diktatuře proletariátu a omezení vlastnických práv občanů, jako na ideologii, kterou je třeba uskutečnit v praxi. Pak je nutné požadovat její vyloučení z demokratické soutěže politických stran. S úctou k památce zničené země a statisíců zmarněných životů spoluobčanů žádáme poslance a senátory, aby přijali právní normu, která by zakázala propagaci nacismu, komunismu a fašismu v názvem a programech politických stran. Vyzýváme vás ve jménu budoucnosti, zakažte symboly diktatury!“

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Slyšeli jsme krátká a úderná slova petice „Zrušme komunismus“, pod níž se podepsalo skoro dvacet šest tisíc lidí. Vy jste, pane Štětino, spolu se senátním kolegou Martinem Mejstříkem, jedním z iniciátorů aktivity. Vyvíjí se podle vás dobře?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Já myslím, že se vyvíjí dobře. Je to běh na dlouhou trať. Tu petici již k dnešnímu dni podepsalo asi šestadvacet tisíc lidí. To si myslím, že je docela zajímavý úspěch.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Kolik jste získali příznivců mezi zákonodárci? Ti nakonec by byli klíčoví. Začněme tedy vSenátu.

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Zatím se nám podařilo získat asi dvacet těch, kteří jsou s námi ochotni jít do oné novely zákona, kterou připravujeme a jsou napříč politickým spektrem. Zajímavé je, že je tam hodně senátorů a poslanců za ODS i několik poslanců z Evropského parlamentu.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
A jak jste uspěli ve sněmovně?

Jaromír ŠTĚTINA, senátor
——————–
Ve sněmovně jsme zatím moc nebojovali, poněvadž my chceme nejdřív udělat takovou jednu akci u nás na senátní půdě, a to jest k květnu takzvané slyšení veřejné kde, bude to taková konference, kde budeme o těch sporných otázkách, které souvisí s těma našima snaženíma, hovořit a přesvědčovat naše kolegy senátory.

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka
——————–
Pan senátor si teď vezme sluchátka a může rovnou začít ve sněmovně lobovat. Tam má ovšem komunistická strana silné zastoupení. Disponuje třetí nejpočetnější frakcí a jak se na petici dívá místopředseda KSČM Jiří Dolejš, jehož v tuto chvíli vítám po telefonních linkách. Dobrý večer, pane poslanče. Co tedy petici říkáte?

Jiří DOLEJŠ, místopředseda KSČM
——————–
Mně ta petice připadá jako jedna z mnoha petic, které chtějí vyjádřit určité morální obavy z toho, aby se nemohlo opakovat to, čeho jsme byli svědky před rokem 1989. Prosím, nechť takové obavy zaznívají, ty mají určitou funkci, ale pokud jde o ten legislativní počin, tak mi to přijde zcela mimo pravidla hry a mimo evropské zvyklosti.