Právní postavení soudce je však jiné než postavení příslušníka ozbrojeného sboru, a tak chce Pospíšil ještě tento týden jednat s právními experty o tom, zda by případné prověrky nezasáhly do nezávislosti soudce. „Uvažuji o tom, ale dneska nechci říci, že to uděláme, protože to má trošku ještě jiné právní aspekty,“ dodal k prověrkám.
Reagoval tak na dřívější informace, podle nichž nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká chtěla nahradit vrchního žalobce Jiřího Kulvejta bývalým vrchním státním zástupcem Liborem Grygárkem, který působil na prokuratuře před rokem 1989. Na Kulvejtovo místo nakonec nastoupil Vlastimil Rampula z Nejvyššího státního zastupitelství.
Vesecká sice popřela, že by Grygárek byl jejím kandidátem na vrchního státního zástupce, spekulace přesto velmi znepokojila například veřejného ochránce práv Otakara Motejla. Deník Právo napsal, že se Grygárek například údajně aktivně účastnil represí proti zadrženým lidem při pražských demonstracích v srpnu 1989.
Prokurátor Grygárek tehdy působil v tzv. realizační skupině Jesenice číslo 4. Mezi desítkami postižených demonstrantů byla v Grygárkově péči například manželka dnešního vicepremiéra Alexandra Vondry, uvedlo Právo. Grygárek to odmítá a informace jsou podle něj nepřesné. Prý pouze kontroloval tehdejší činnost policistů.
Všichni státní zástupci údajně prošli kontrolou
Vesecká v neděli v České televizi uvedla, že všichni státní zástupci prošli kontrolami občanských komisí, které zkoumaly jejich minulost, lustracemi a takzvanou renominací. Při ní všichni bývalí prokurátoři prošli opětovným přijímacím řízením a jmenováním na místa státních zástupců. Vedoucí funkcionáři státních zastupitelství prý mají navíc bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň utajení.
Vesecká se také zmínila o případu státního zástupce Radima Obsta, kterého senátor Jaromír Štětina obvinil z kontaktů s komunistickou Státní bezpečností. Senátor podle Vesecké uvedl, že Obst při své bezpečnostní prověrce podváděl. Vesecká bude proto požadovat vyšetření celé záležitosti. Pokud se obvinění prokáže, bude jednat o Obstově budoucnosti, pokud ale ne, čeká od Štětiny přiměřenou reakci.
Štětina o roli Obsta hovořil v Senátu při jednání horní komory o vydání senátora a vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) k trestnímu stíhání kvůli korupci. Svá tvrzení uveřejnil také v Lidových novinách.