Poslanci Štětina a Štefanec komentují prezidentské volby v Rusku

Europoslanci Jaromír Štětina (TOP 09, CZ), místopředseda podvýboru EP pro obranu a bezpečnost, a Ivan Štefanec (KDH, SK), předseda slovenské národní delegace v ELS, komentují výsledek ruských prezidentských voleb, ve kterých Vladimír Putin obhájil svůj mandát se ziskem 76,6% hlasů. Rusko se následujících šest let nevychýlí od svého směru a bude nadále hrozbou pro demokracii a celý svobodný svět míní europoslanci. Mezinárodní pozorovatelská mise OBSE potvrdila, že volby byly poznamenány tlakem na zástupce opozice, restrikcí základních práv, způsobem registrace kandidátů a nerovnoměrným zastoupením ve sdělovacích prostředcích.

„Vítězství Putina v ruských prezidentských není překvapením, překvapením ani nejsou prokázané nesrovnalosti spojené s volební procedurou. Upevnění moci Putina povede k dalšímu pokračování nevyhlášené války proti našim zemím, proti našemu státnímu zřízení, proti našemu způsobu života. V ohrožení je demokracie a náš hodnotový řád. Musíme si zvykat na další podobné pochybné mediální machinace, jaké Rusko předvedlo v případě otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Slovensko i Česká republika prý stojí za útokem nebezpečnou látkou v Británii. Omezí se naše reakce pouze na dementi na sociálních sítích?,“ říká slovenský europoslanec Ivan Štefanec, který působí v parlamentní delegaci pro vztahy s Ukrajinou.

„Rusko proti nám vede nevyhlášenou válku a po dobu následujících šesti let se bude jeho tlak stupňovat. Víc než kdy jindy potřebujeme jednotu v EU a v NATO. Je dobře, že se Evropská unie silně postavila za Británii a odsoudila útok na Skripala a jeho dceru jako bezohledný a nezákonný čin, který ohrozil životy mnoha civilních občanů. Je třeba ale Brity podpořit nejen verbálně. Vyzývám proto českou vládu, aby symbolicky vyhostila ruské diplomaty z Prahy. Útok ve Velké Británii je totiž i útokem na nás všechny,“ říká Jaromír Štětina, který se Ruskem dlouhodobě zabývá.

Zdroj: http://www.eppgroup.eu/cs/press-release/Štětina-a-Štefanec-komentuj%C3%AD-prezidentské-volby-v-Rusku